Clarinets & Cauliflowers

Titul v originále: Clarinets & Cauliflowers

Autor: Vladimir Oravsky, Kurt Peter Larsen
Žánr: hra pro děti
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Vladimir Oravsky, Kurt Peter Larsen (Švédsko)

CLARINETS & CAULIFLOWERS (KLARINETY A KVĚTÁKY)

2 m, 2 ž

Pohádkový příběh o Oskarovi, který šel hledat svoje štěstí někam daleko – a tam ho našel. Oskar je klarinetista, ale nedaří se mu, i když hraje krásně, policista ho vyhodí, ať jde hrát "někam daleko”, a navíc přijde o svůj klarinet. Oskar se tam někam nakonec dostane, ale nečeká ho tam zlato na zemi, jak očekával, ale těžký život. Na nový klarinet nemá dost peněz, a tak se stane chodící reklamou pro chamtivého zastavárníka. Právě ten má za výlohou krásný klarinet, jenže jeho cenu stále a stále zvedá, jak Oskar vydělává další a další peníze. Naštěstí Oskar není úplně sám, má kamarádku, která ho doprovází, malou holčičku. Nakonec se k penězům dostane: chamtivý zastavárník vytrousí bankovku vysoké hodnoty. Oskara ale neposlouchají ruce, a tentokrát jeho hra zní, jako by kočku tahal za ocas. Místo úspěchu se na něj snese sprška zeleniny, kterou hází vzteklí sousedé. Na Oskara se usmálo štěstí, zeleninou se skvěle uživí. Jenže čím lépe hraje, tím míň zeleniny létá. Nakonec se vypraví k věštkyni Rose, která mu už jednou poradila: prý ho čeká princezna. Navzdory dalšími rozbitému klarinetu Oskar dochází štěstí – princezna je věštkyně Rosa, holčička její dcera, a společně si otevřou restauraci, kde bude Oskar těšit hosty svou hrou.

Hra je postavena na jednoduchém principu výměny prostředí pouhým otočením kulis, počítá s přímým oslovením diváků (tematizovaný princip hry), a vyžaduje dobrého hráče na klarinet pro hlavní roli. Druhý herec hraje všechny mužské postavy.

Vladimir Oravsky je spisovatel a filmový režisér českého původu, který žije ve Švédsku. Píše knihy pro děti a mládež, hry a scénáře. Často pracuje v týmu. Spolu s Kurtem Peterem Larsenem získali mezinárodní cenu pro nejlepší dětskou hru (2006), kterou uděluje ITI/ASSITEJ za text s názvem ”AAAHR!!!”.

Kurt Peter Larsen je dánský spisovatel a dramatik, který píše v tandemu s Vladimirem Oravskym.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz