Cizinci / Exoti

Titul v originále: זרים

Autor: Joshua Sobol
Žánr: hra
Překladatel: Magdalena Štulcová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 1

Joshua Sobol: Cizinci / Exoti (Strangers / Fremde)

3 m, 1 ž

Dekorace: 1 interiér, 1 ulice

Izraelský autor klade touto dramatickou metaforou otázky z tisícileté zkušenosti svého národa. Konkrétní příběh, odehrávající se v dnešním Tel Avivu, se ovšem může týkat kohokoli na celém světě.

"Ne všechno, na co myslíme a co cítíme, umíme také vyslovit." Starý Getzel trpí Alzheimerovou chorobou. Aby nemusel být v pečovatelském ústavu, najala mu dcera jako stálou pečovatelku ženu z Rumunska. Ze všech neduhů, které starcovo stáří provázejí, uvědomuje si Getzel nejvíce pozvolna se ztrácející schopnost vytříbeného jazykového projevu a velmi na něm lpí, kvalita jazyka pro něj reprezentuje kvalitu života.. Řeč jeho ošetřovatelky Madleiny a jejího přítele, černého Afričana Benhutu, zase ochromuje nedostatečná znalost místního jazyka. Podobně jako Geztel, i oni postrádají schopnost kultivovaně se vyjadřovat, avšak pro ně není role jazyka tak zásadní: jim jde o přežití. Madleina potřebuje vydělat peníze na studium své dcery v Bukurešti a Benhutu pracuje v zemi jako ilegální dělník. Madleina a Getzel tráví dny v příjemné shodě, odkázáni vzájemně jeden na druhého. Rumunka se snaží porozumět starcovým potřebám a udržuje ho v kondici, on ji zase učí kráse řeči. Do života jim však vstoupí Benhutu - vážně poraněný, bez dokladů, na útěku před policií, protože se zapletl do dělnické demonstrace.

Tématem jednoduchého příběhu není osud nemocného strace, je to střetnutí vyjadřovací vybavenosti s možností navázat lidský kontakt, konflikt cizoty a blízkosti, odcizení se sobě a druhým, dalekosáhlý problém navazování i rozdělování vztahů.

První uvedení: Habimah (Izraelské Národní divadlo), Tel Aviv, 1998.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz