Citová záležitost

Titul v originále: I Do I Do I Do

Žánr: komedie
Překladatel: Martin Fahrner
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Robin Hawdon (Velká Británie)

CITOVÁ ZÁLEŽITOST (I DO, I DO, I DO)

z angličtiny přeložil Martin Fahrner

3 m, 3 ž

Ve svém nejnovějším kusu navazuje Robin Hawdon na žánr sňatkové komedie i u nás populárního titulu Úžasná svatba (Perfect Wedding). I zde je situace zprvu jasná: na shromáždění nejdůležitějších aktérů se mají doladit detaily připravované svatby Diany a Jamieho, která má završit jejich několikaleté chození. Jamie je syn význačného bankéře, takže se má jednat o obřad takřka monstrózní (počet pozvaných hostí se momentálně pohybuje kolem dvou set). Je zde proto ženichova matka Ann a jeho sestra Holly s novým přítelem, architektem Tomem. Za družbu má ženichovi jít jeho přítel Geoff, což se ukáže být fatální: Geoff totiž přišel na schůzku s jiným úmyslem, než seznámit se s detaily svých povinností. V nestřeženém okamžiku Dianu, se kterou před rokem strávil tajný romantický víkend, postupně přesvědčí, aby svatbu s nudně spolehlivým Jamiem zrušila, a na místo něho si ve svatební den vzala jeho, s nímž ji rozhodně čeká více vzrušení. V okamžiku, kdy tento náhlý obrat vysvětlují ostatním, setkají se poprvé zraky Diany a Toma, kteří se dosud v domě míjeli. Diana není schopna slova, takže nedokáže zabránit pokračování této akce. Teprve když vypraví Geoffa, aby podobné vysvětlení podal jejím rodičům, mohou si Tom a Diana potvrdit, co už vědí, a sice, že je postihlo totéž jako Romea a Julii – láska na první pohled. Ačkoli zejména Diana se musí smířit s tím, že bude podezírána z šílenství, rozhodnou se vyjít s pravdou ven. Situaci pro přítomnou chvíli vyřeší Ann: svatba bude a je jen na Dianě, komu za měsíc řekne své ano. A aby se mohla rozhodnout se vší vážností, jsou Tom a Diana vypraveni na týdenní seznamovací cestu.

Poslední obraz, odehrávající se o měsíc později, je tak trochu ironickou shakespearovskou persifláží. Za Dianou ve svatebních šatech přicházejí postupně všichni tři její nápadníci v žaketech, aby naposledy přednesli své argumenty, proč by si měla vzít právě je. Diana si má až před oltářem vybrat toho pravého. Jen Holly, která jí pomáhá s oblékáním, naznačí nevěsta, jaké bude její rozhodnutí. Zdá se však, že ani družička nepřijde zkrátka.

Výborně napsané dialogy, skvěle vykreslené postavy, z nichž ani jedna není vedlejší, jedinečná příležitost pro herečku kolem padesáti let v roli matky.

Světová premiéra hry se konala v Contra-Kreis-Theater v německém Bonnu 29. ledna 2011 pod německým titulem Verliebt, verlobt…Verliebt.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz