Citizenship

Titul v originále: Citizenship

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 7

Mark Ravenhill (Velká Británie)

CITIZENSHIP

6 m, 7 ž

„Hra pro mladé herce" se zabývá pubertálním tápáním při hledání lásky a hlavně sexuální identity. Ústřední dvojicí jsou Amy a Tom, šestnáctiletí středoškoláci, kteří zjišťují, co jsou vlastně zač, aniž by byli schopni své otázky nějak přesněji verbalizovat. Tomovi se obsedantně vrací sen, v němž se s někým líbá - sen pro něj představuje záhadu spjatou s jeho sexuální orientací. Vzhledem k tomu, že se pohybuje v prostředí svých vrstevníků, kteří dělají první zkušenosti s lehkými drogami a zajímají se i o sex, Tom se z ryzí potřeby najít sebe sama vyspí s Amy. Ironií osudu je, že právě z jednoho odpoledne, které nemá pokračování, se narodí dítě, čímž svou identitu, jaksi bez ptaní a možná nevědomky, nachází i Amy - najednou se tu zhmotňuje dosavadní školní výcvik (v rámci hodin výchovy k rodičovství dostávaly dívky domů do opatrování elektronická miminka, aby si nacvičily péči o své budoucí děti). Tom se „stává homosexuálem" a naváže vztah se zadaným Martinem, s nímž má poměr založený na sexu bez lásky. Amy vychovává dítě se spolužákem Garym. Tom ztrácí své dítě a lásku se mu najít nepodaří a jaksi „přirozeně" se zapojuje do okolního světa, aniž by o něm pochyboval a aniž by si k němu ovšem vytvářel citové vztahy. Na konci akceptuje, že ho Martin nemiluje, stačí, že má dost peněz a dá se s ním užít zábava.

Ravenhillovi mladí jsou podivně samozřejmí, ztracení a zároveň vyprázdnění. Nevěrohodný svět dospělých představuje homosexuální učitel De Clerk, záhadná postava, která dokáže projít zdí - ani jemu se nepodaří navázat s Tomem hlubší vztah, neboť musí, jakožto pedagog, udržovat hranice společenské korektnosti.

Ravenhill je ve svém pohledu zcela nepsychologický a nepsychologizující, jeho postavy hovoří jakoby bez záměru a intence, nedokážou navázat vztah, ale většinou se o to ani nesnaží, snad ani nevědí, že to je možné. Hra především ilustruje tezi o „ztracenosti mladé generace".

Citizenship je text z roku 2004, v témže roce byla uvedena v rámci projektu Národního divadla Celebration of Youth Theatre 2004, National Theatre Shell Connections 2004 a uvádějí ji různé střední školy po celé Británii.


mlj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz