Chvíle strachu

Titul v originále: Kolde fodder

Autor: Benny Andersen
Žánr: hra
Překladatel: František Fröhlich
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Benny Andersen (Dánsko)

CHVÍLE STRACHU (KOLDE FODDER)

překlad František Fröhlich

1 m, 1 ž

Solveig doma pořádá večírek na oslavu své „stříbrné svatby“ s přítelem Pavlem, s nímž má poměr už 25 let a kterého si nyní po smrti jeho ženy konečně bude brát. Během oblékání a prostírání si Solveig přehrává, o čem si asi ten večer budou s Pavlem, jejich dcerou Piou a přáteli Karin a Hugem povídat. Během tohoto monologu se diváci dozvídají celou historii jejich vztahu – jak jejich poměr začal, když spolu v práci poprvé dělali přesčas, jak se jim narodila dcera, kterou dokázala vychovat úplně sama, jak Pavlovi šlechetně zabránila rozvést se s nemocnou, zhýčkanou manželkou. Celá ta léta se těšila na tento okamžik.

Najednou má ale ze všeho obrovský strach – strach z nové situace, strach, že by mohla litovat, že si Pavla nevzala dřív, že by mohla litovat své minulosti. Mezitím přichází nadšený Pavel, který má hlavu plnou plánů do budoucnosti, a vůbec nechápe, co se to se Solveig děje, proč s ním najednou nechce být. Nakonec se krátce před příchodem hostů rozhodnou nechat vše při starém.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz