Cherry Docs

Titul v originále:

Autor: David Gow
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

David Gow (Kanada)

CHERRY DOCS (MARTENS 1460)

2 m

Název hry odkazuje ke sportovním botám značky Martens, model 1460 vínové barvy, kultovnímu to obutí generací rockových fanoušků od dob punku – a také, po příslušné úpravě, i kanadských skinheadů. Jedním párem, upraveným na bojovou obuv, se pyšní i Mike, „hrdina“ tohoto duodramatu. Čeká ve vazbě na svého obhájce Dannyho. To, že si vybral jako advokáta ex-offo právě jeho, je vlastně zvláštní: Mike je rasista a antisemita, a Žid (byť nikterak ortodoxní) Danny váhá, zda tak odpudivého klienta přijmout. Mike totiž svými martenskami skopal přistěhovalce - domnělého pakistánského muslima, ve skutečnosti indického buddhistu -, a ten na svá zranění do týdne zemřel. Volbou židovského advokáta si chce tento vcelku inteligentní dvacátník zajistit body u soudu. Danny, možná lehkomyslně, jeho případ přijme, ovšem s výhradou, že argumenty pro svou obhajobu mu Mike dodá sám. Jinak totiž polehčující okolnosti pro jeho čin lze nalézt těžko. Po třech měsících, když chce Danny zahájit přípravu na proces, je však Mike stále tam, kde předtím. Namísto skutečné pokory a lítosti nad svým činem, je schopen dodat jen výmluvy a pod tlakem se vždy znovu vrací ke své „spravedlivě“ xenofobní ideologii a rasové nenávisti. Situace se nezlepší ani o měsíc později, těsně před procesem, a tak Danny vytáhne poslední zbraň. Mikeova oběť totiž před smrtí napsala dopis svému de facto vrahovi. V něm Mikeovi mladý Ind, otec tří dětí, odpouští a vyzývá ho, aby změnil svůj život. Danny chce, aby jej u soudu přečetl sám Mike. Když se to hlasitým předčítáním pod Dannyho dohledem Mike učí, mimoděk se u něho přece jen objeví záblesky empatie ke své oběti.

Půl roku po rozsudku se oba protagonisté znovu setkávají. Mike si odpykává mírný šestiletý trest, studuje a pomalu získává odstup od svého starého já. Horší je situace Dannyho. Dotek s otevřeným zlem ve společnosti ho, i když se snažil se jím neušpinit, přece jen hluboko poznamenal, stejně jako pocit marnosti boje s ním. Rozpadlo se mu manželství, musel být hospitalizován s depresí, a navzdory slávě, kterou mu přinesl úspěšný proces, musí ve své profesi začínat znovu.

Hra byla poprvé uvedena v torontském Factory Theatre v dubnu 1998. I po téměř dvaceti letech zůstává až mrazivě aktuální. Netřeba dodávat, že přináší dvě mimořádné příležitosti mladým hercům. V roce 2007 byla hra zfilmována jako Steel Toes (s Davidem Strathairnem v roli Dannyho) a David Gow se podílel na režii (3 ceny z filmových festivalů) - je známý více jako herec (hrál např. ve slavné Invazi barbarů).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz