Černé Hoře dobro došli

Titul v originále: Černé Hoře dobro došli

Autor: Radek Malý
Žánr: komedie, groteska, černá komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 2

Radek Malý
ČERNÉ HOŘE DOBRO DOŠLI

4 m, 2 ž, chór
černá groteska

Dramatický text se snaží postihnout fenomén bývalé Jugoslávie a jejího dědictví. Hra odráží dojmy, které může Čech získat při dovolené do míst, která důvěrně zná, do „bratrské země", kde ještě před několika lety docházelo k masovým vraždám, k nimž svět mlčel.
Pocit „jugoslávské krize", hledání vlastní identity každého ze státečků, se zrcadlí v rozpolcených pocitech hlavní postavy (Dobrodošel - Nedobrodošel) trávící větrnou letní noc v opuštěné umývárně na okraji černohorského kempu. Umývárna se stává projekční plochou pro události nedávno minulé („hra na vojáky" - masakr v Srebrenici), ale i události a konflikty odvěké -vztahy mezi ženou a mužem, mezi rodiči a dětmi, mezi tyranem a obětí.
Rovinu černé grotesky podtrhují dva sbory: chór českých turistů a chór Černohorců.
Uzemňující rámec utvářejí žoviální průvodci dobrodružstvíchtivé cestovní kanceláře, pasoucí po povrchních vjemech, které může Černá Hora nabídnout, zatímco v nitru této země leží nezpracované barikády vzpomínek.

Jde o finálový text anonymní soutěže o Cenu Alfréda Radoka za nejlepší původní dramatický text za rok 2008.

 

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz