Casa Valentina

Titul v originále:

Autor: Harvey Fierstein
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 2

Harvey Fierstein (USA)

CASA VALENTINA

7 m, 2 ž

Renomovaný autor muzikálových libret (Kinky Boots, Klec bláznů) se vrátil k formě dramatu nejnovějším kusem Casa Valentina, nominovaným na letošní cenu TONY (2014) (kterou Fierstein mimochodem už čtyřikrát získal).

Děj hry, vycházející ze skutečných událostí, se vrací do roku 1962. Do prázdninového campu v pohoří Catskills ve státě New York se sjíždí společnost mužů, kteří se zde pravidelně na pár dní promění v ženy. Heterosexuální středostavovští otcové rodin se sem uchylují před svými ženami a dětmi a tlaky maskulinní společnosti, aby se zde diskrétně a bezpečně mohli převléci a přeměnit ve svá zvolená ženská alter ega.

Většina ze sedmi mužských hrdinů hry se zná celé roky. Je zábavné pozorovat je, když s pomocí Rity, manželky majitele campu George, zasvěcují nováčka, mladíka, vystupujícího pod jménem Jonathon, do tajů kosmetiky a soudobé ženské módy. Tento víkend však není tak typicky idylický jako obvykle. Jedním z důvodů je, že George čili Valentina, majitel campu, je předvolán na poštu, aby vysvětlil, jak se k němu dostala podezřelá zásilka fotografií homosexuálního obsahu.

Camp má navíc finanční problémy. George doufá v pomoc muže, vystupujícího pod jménem Charlotte, který je jeho novým hostem. Charlotte řídí v Kalifornii časopis a organizaci, jejichž cílem je bránit práva transvestitů, pod podmínkou, že se distancují od homosexuálů. Pro svůj program hledá podporu mezi ostatními Georgeovými hosty, ale naráží na jejich přesvědčení (které je i přesvědčením autora), že není možné vymezovat se na úkor jiných sexuálních menšin.

George je v úzkých, bez Charlottiny podpory jsou dny jeho království sečteny. Další problémy přináší vysvětlení podezřelé zásilky – jejím adresátem byla Amy, v “civilu” respektovaný soudce, jehož sklony jsou homosexuální, a toto poznání přinutí komunitu k přehodnocení postojů. A konečně: Georgeova manželka Rita, která stála vždy za ním, se nakonec dopracuje k poznání hlubších důsledků jeho orientace, s nimiž se asi nedokáže vyrovnat…

Premiéra se konala 23.4.2014 v Manhattan Theater Club. Inscenace v režii Joe Mantella byla posléze přenesena na Broadway, uvažuje se o filmovém zpracování.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz