Canterville Ghost

Titul v originále: Canterville Ghost

Žánr: muzikál
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Peter Quilter (Velká Británie)

CANTERVILLE GHOST (STRAŠIDLO CANTERVILLSKÉ)

2 m, 3 ž

dramatizace prózy O. Wildea

Jak praví podtitul, jde o „kouzelnou muzikálovou komedii volně podle Oskara Wilda" - pro minimální obsazení, s nenáročnými scénickými požadavky.

Manželé Otisovi spolu se svou dcerou Virginií přijíždějí na léto do Anglie, kde si v Canterville pronajali honosné sídlo. Ani země ani místní lidé (a strava, zvyky, počasí...) nepřijdou Američanům příliš lákavé, nejhorší je však směšné strašidlo, které je každodenně otravuje. Ani pro ducha sira Simona nejsou noví nájemníci žádným potěšením, navíc se ho odmítají děsit a roztahují se v domě podle svého. Naštěstí mají Virginii, jíž matka neustále připomíná, že je „trochu jiná". Virginie se s duchem spřátelí a snad se do něj i trochu zamiluje, v každém případě je to ona „zlatá dívka", která může zlomit duchovu kletbu. Postaví se přání svých rodičů odjet zpět do Států a své poslání - spolu se svými rodiči a pravou anglickou komornou - dovedou do zdárného konce. Duch je osvobozen, kletba zrušená, a ani protivní Otisovi vlastně nejsou tak hrozní.

Muzikálová komedie, která výrazně čerpá z rozdílů mezi Anglií a Spojenými státy a neustále je zesměšňuje, končí happyendem a celé její směřování je - navzdory rozporům v rámci rodiny či ve vztahu k obyvatelům domu - radostná, optimistická, zkrátka muzikálová.

Odehrává se ve 40. letech; autor předepisuje klavírní doprovod nebo komorní orchestr.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz