Canary

Titul v originále: Canary

Autor: Jiří Pohl
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 2

Klaus Pohl (Německo)

KANARI (KANÁREK)

4 m, 2 ž

Zlatě třpytivý „kanárek“ je vzácný a cenný diamant – a také jedna z mála věcí, jež si mohl otec Siggiho Grünebauma odvézt do USA v roce 1938 při emigraci z Rakouska.

Od té doby žije Siggi v New Yorku a má malý staromilský obchůdek s klenoty – je nemocný, pomalý a obchody nejdou. Z letargie ho probudí dvě události: jeden zákazník chce od něj broušením opracovat krásný velký kámen. A ze Štýrského Hradce má přijet do učení mladá praktikantka Elfie Schneiderová, umělecká kovářka. Nejen Siggi podlehne jejímu šarmu a energii. Zamiluje se do ní i jeho zeť, Roland Moser. Siggi má i tak dost práce: v práci má být jeho posledním majstrštykem opracování onoho vzácného kamene, v rodině řeší manželství své dcery a díky Elfie si možná splní i své přání, totiž podívat se ještě někdy do Rakouska. Od otce zděděný a pečlivě střežený „kanárek“ se tak stává důležitým klíčem k řešení problémů...
Hra z roku 2002 se zabývá emigrací, touhou po ztraceném domově, především ale vypráví neobvyklý příběh lásky, něžně, lehce, s humorem, ale také melancholií. Kanárek byl uveden v září 2003 ve Vídni v Theater in der Josefstadt.

Klaus Pohl (*1952) pracoval mj. pro Deutsches Schauspielhaus Hamburg, v Thalia Theater Hamburg či v Schauspielhaus Zürich. V roce 1984 byl kritiky časopisu "Theater heute" vyhlášen dramatikem roku. Za svoji hru Das Alte Land (Stará zem) obdržel v roce 1985 hlavní cenu v Mühlheimu, v roce 1987 cenu Gerharta Hauptmanna, v roce 1990 cenu Ernsta Schneidera... Píše také eseje, scénáře, rozhlasové hry, hraje, režíruje a žije ve Vídni a v New Yorku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz