Butterfly Collection

Titul v originále: Butterfly Collection

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Theresa Rebeck(ová) (USA)

THE BUTTERFLY COLLECTION (SBÍRKA MOTÝLŮ)

3 m, 3 ž

Herec Ethan přijede s přítelkyní Laurie k rodičům na venkov. Otec Paul, nositel Nobelovy ceny, je spisovatel, právě prochází tvůrčí krizí jako téměř většinu svého života. Čeká na novou asistentku Sophii, s jejíž pomocí má dokončit další román. Mladá Sophie je sama začínající spisovatelka, píše příběh o svém dědečkovi, který celý svůj život věnoval rozsáhlé sbírce motýlů. O výjimečnou sbírku se pak nikdo nestaral a nakonec skončila ve smetí.

Ethan s Laurií se rozhodnou zdržet déle, než plánovali, protože Ethanův mladší bratr Frank, který tu vlastní obchod se starožitnostmi, bude mít narozeniny. Paul s Ethanem, otec se synem, spisovatel s hercem, spolu komunikují zřídka, a když k tomu dojde, do krve se pohádají. Jejich výměny názorů se vždy snaží mírnit matka, Margaret. Vyjde najevo, že nenápadná domácky založená klidná Margaret, která pečuje o blaho rodiny a podporuje tvůrčí aspirace manžela i syna, je vlastně přinejmenším spoluautorkou podstatné a zřejmě té lepší části Paulova díla.

Celoživotní spory a boj o moc otce a syna si najdou oběť v Sophii. Ethan jí úspěšně svede. Odmítnutý Paul zkritizuje její příběh o sběrateli motýlů. Oba egoističtí umělci svým bezohledným chováním mučí všechny okolo. Sophie si nakonec uvědomí, že jim byla jen prostředkem, jehož pomocí si vyřizovali své spory. Zničená skutečností, že sama pro ně nic neznamená, zahazuje svůj příběh a odchází.

Hra napínavě kreslí zápas otce a syna a otevírá otázky složitosti vzájemných vztahů lidského života a umění.

jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz