Building the Wall

Titul v originále:

Autor: Robert Shenkkan
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Robert Schenkkan (USA)

BUILDING THE WALL (POSTAVIT ZEĎ)

1 m, 1ž

Trumpova nacionalistická rétorika a jeho slova o vybudování zdi, která zastaví přiliv imigrantů, inspirovaly zkušeného amerického autora k napsání vizionářského dialogu Rickyho, bývalého ředitele soukromé věznice, a socioložky Glorie. Jejich rozhovor se odehrává v nedaleké budoucnosti (2019), po pádu Trumpova režimu a po odsouzení Rickyho za aktivní spoluúčast na genocidě.

Ricky je bývalý voják, člověk se smyslem pro řád, pro povinnost, pro službu vlasti. V Trumpovi viděl po dlouhé době politika, který mluvil za lidi jako on, bílou střední vrstvu (Gloria je naopak černoška). Prezidentovi se podařilo prosadit přísné zákony určující, kdo má být zadržen a deportován ze země. Rickyho soukromá věznice se stane místem, kam směřující desítky, stovky a nakonec tisíce nežádoucích lidí. Na takovou zátěž není věznice vybavená, ale tlak shora nutí Rickyho hledat řešení. Přesune vězně na fotbalový stadion, kde vypukne epidemie cholery. Chybí ale instituce, která by dokázala přijmout tolik mrtvých těl. Je třeba začít je spalovat v nedaleké opuštěné továrně. Netrvá dlouho a z vyšších míst dorazí pověření si s nezvladatelným množství imigrantů poradit razantněji. Slovy ministerského úředníka je to jako odstranění rakoviny – léčba bolí, ale pomáhá. Ve staré továrně zmizí tisíce lidí, aniž by o tom existovala jakákoli dokumentace. Ricky přežívá na alkoholu a tlumících prášcích, továrně se vyhýbá, své práce se však nevzdá. Nakonec z věznice proniknou na veřejnost fotky a celá věc vezme rychlý konec. Jediným obžalovaným je Ricky, o činnosti těch, kteří ho řídili, nejsou žádné záznamy.

Scénář, který autor předestírá, je sice extrémní, ale Schenkkan dokáže vývoj událostí zachytit přirozeně a logicky, takže nakonec působí věrohodně (Trumpova opatření proti imigrantům nakonec vedou až k jejich likvidaci). Tato politická provokativní hra poukazující na „banalitu zla“ vzbudila velký zájem publika a sklidila i chválu kritiků.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz