Bühnenbeschimpfung (Offending the Stage)

Titul v originále: Bühnenbeschimpfung

Autor: Sivan Ben Yishai
Žánr: hra
Jazyk: angličtina, němčina
Postavy: muži 4 ženy 5

BÜHNENBESCHIMPFUNG (Liebe ich es nicht mehr oder liebe ich es zu sehr?)

(Spílání jevišti – Už to nemám ráda nebo to mám ráda moc?)

4 m, 5 ž (premiérové obsazení)

V současnosti velmi populární dramatička, anglicky píšící a v Německu žijící, s izraelskými kořeny, se stala vítězkou přehlídky Mülheimer Theatertage 2022 s inscenací Wounds Are Forever. I tato hra patřila mezi finalisty této prestižní soutěže: autorka nejprve analyzuje dění na jevišti, kde se herečky a herci považují za kritické umělce - pokud tím ovšem neohrožují své stálé zaměstnání. Poté se zaměřuje na hlediště, kde sedí hluční lidé, kteří by nejraději byli doma ještě před začátkem představení. Nakonec autorka vytváří dystopický obraz světa, v němž jsou z divadel jen ruiny. S jemným smyslem pro „prolhanost“ herecké profese se autorce podařilo vytvořit ostrou analýzu divadla jako instituce, kterou lze ovšem číst i jako poněkud otrávenou poctu divadlu (jak stojí v podtitulu hry).

Rasismus, aktivismus, politika, zneužívání moci - to jsou autorčina témata. Má být divadlo politické? Je divadlo formou aktivismu?

Hra byla uvedena v berlínském Maxim Gorki Theater v prosinci 2022 a patřila mezi finalisty prestižní přehlídky Mülheimer Theatertage 2023.

Máme k dispozici text v němčině i angličtině.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz