Buď bude jednoho, nebo nikoho

Titul v originále: O di uno o di nessuno

Autor: Luigi Pirandello
Žánr: komedie
Překladatel: Kateřina Vinšová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 4

Luigi Pirandello (Itálie)

BUĎ BUDE JEDNOHO, NEBO NIKOHO (O DI UNO O DI NESSUNO)

přeložila Kateřina Vinšová

5 m, 4 ž

Hra jednoho z nejvýznamnějších dramatiků minulého století, nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1934. Má tři dějství, byla napsána v roce 1929, její děj se odehrává v tehdejším Římě. Hlavními hrdiny jsou mladí muži Carlino Sanni a Tito Morena, dva dávní přátelé už z dob studií v rodné Padově, žijící nyní staromládeneckým způsobem v Římě, kde pracují jako ministerští úředníci a bydlí společně v jednom pokoji v podnájmu.

Jelikož se cítí osaměle, přivolají z Padovy do Říma Melinu, lehkou dívku, která jim zpříjemňovala studentská léta. Melina se pro ně vzdá někdejšího života a nechává se jimi oběma vydržovat. Vše probíhá hladce do chvíle, kdy Melina otěhotní a pochopitelně se neví, kdo z obou přátel je otec. Melina se rozhodne dítě si nechat. Z někdejších nejlepších přátel Tita a Carlina se stanou zarytí nepřátelé, příčinou je právě ono nejisté otcovství. Melina porodí zdravé dítě, ale sama po porodu zemře. Těsně před smrtí chce vidět oba muže, kteří se ještě nad jejím smrtelným ložem do krve pohádají. Celý případ sleduje Titův a Carlinův soused, podnájemník v témž bytě, advokát Merletti, který nakonec nedopustí, aby se ti dva rozhádaní muži přetahovali o sirotka, a sjedná jeho adopci do zámožné rodiny, kde se právě matce narodilo mrtvé dítě. Carlino s Titem se usmíří a společně oplakávají mrtvou.

Další osoby: paní Pedoniová (bytná), lékař, pan Franzoni (který dítě adoptuje), Melinina sousedka, přítelkyně bytné paní Pedoniové, dále postavy, které nemluví: kněz, kostelník, kojná, tlupa mladých lidí procházejících pod okny a hrajících na kytary a mandolíny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz