Broken Up

Titul v originále: Broken Up

Autor: Nick Hall
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Nick Hall (USA)

BROKEN UP (ROZCHOD)

komedie

3m, 1ž


Manželé Tom a Meg Owensovi jsou před podpisem rozvodové smlouvy. Děti nemají, majetek, kromě dvou stolních lamp, je rozdělen. Všechno probíhá hladce, až na to, že si Meg pronajala byt ve stejném domě a na stejném patře, kde dřív žila s Tomem.

Tom je profesorem literatury a začal si se svojí mladou, nadanou a blonďatou studentkou. Kvůli této aférce podala Meg žádost o rozvod. Tom by rád získal Meg zpátky a ona by se naopak ráda od něj odpoutala. Sama ale být neumí. Na toto téma si velice rozumí s rozvedeným majitelem domu Gordonem, který, aby se vyhnul placení velkých alimentů, předstírá, že je jen najatým správcem a údržbářem. Rád by Meg pozval na večeři.

Dalším novým mužem v jejím životě je Roger, také rozvedený autor knih na téma „jak přežít rozvod" anebo „jak dát dohromady zkažené manželství". Meg se s ním chystá jít naslepo na rande, které jí domluvila kamarádka, a zároveň se snaží přimět Toma, aby konečně podepsal dohodu o rozvodu. Oba muži jsou zaskočeni přítomností toho druhého v jednom bytě a dojde mj. k záměně Rogerova rukopisu za rozvodové papíry, které si nakonec Roger odnáší v kufru.

Gordon se neustále objevuje u Meg v bytě a pomáhá tu se stěhováním, tu s opravou vodovodního kohoutku.

Zákonitě tedy musí dojít k tomu, že se všichni tři muži sejdou. Aby se Gordon zbavil obou nechtěných soků, učí je jak správně pít tequillu, a po několika rundách je naprosto odrovná. Meg, která se vrací od kamarádky, najde opilého Toma a Rogera uprostřed potyčky kvůli tomu, že Tom

byl lstí donucen podepsat rozvodovou dohodu. Potom co je od sebe s Gordonem odtrhnou a seberou jim nůž, kterým původně krájeli citróny, muži usínají.

Ráno vychází spokojený Gordon z ložnice oblečený jen v Tomově županu. Když se vzbudí i Tom, dojde k hádce, týkající se tohoto kusu oblečení, která jen maskuje jeho bezmocný vztek.

Potom, co Tom naštvaně odejde do vlastního bytu, vstává Roger, který už hodnou chvíli spánek jen předstíral a poslouchal. Inspirován touto ranní scénou, odchází napsat novou knihu.

Meg prozradí Gordonovi, že v noci mezi nimi k ničemu nedošlo. Také on zničeně odchází.

Když se vrátí Tom a je přistižen při krádeži lampy, shodnou se s Meg, že by si teď, coby svobodní lidé, spolu možná mohli něco začít.


Svižná a inteligentní hra plná vtipných dialogů se odehrává ve třech jednáních (možno zkrátit na dvě) během dvou večerů a jednoho rána.


Hra byla poprvé uvedena v divadle The Barn Dinner v Atlantě 28.listopadu 1978.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz