Breathing House

Titul v originále: Breathing House

Autor: Peter Arnott
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 14 ženy 8

Peter Arnott (Velká Británie)

THE BREATHING HOUSE (DŮM, KTERÝ DÝCHÁ)

14 m, 8 ž, 1 dítě, kompars

Skotský dramatik střední generace získal za tento text, uvedený ve velkém divadle Royal Lyceum Theatre v Edinburghu v roce 2003 cenu TMA, kterou za nejlepší novou hru uděluje samo skotské publikum.

Jedná se o „gotické" drama, v němž se odrážejí skutečné mravy viktoriánské Anglie. Prudérie lepší společnosti je tu jen svrchním nátěrem reálných vztahů, jež ve hře symbolizuje jeden velký dům na edinburghském Starém městě - zčásti bordel, zčásti útočiště lidí na okraji společnosti.

John Cloon právě ovdověl, jeho žena zemřela při porodu. Elizabeth Chanterellová má potíže. Její služka Agnes se jí právě přiznala k tomu, že má poměr s jejím manželem, Francouzem Gilbertem. Je nemilosrdně bez doporučení vyhozena, Gilbert ji sice nejprve ubytuje v „Dýchajícím domě", ale po týdnu ji ponechá osudu - tj. údělu prostitutky. John Cloon je podivín, stále více absorbovaný svým koníčkem, který se stává jeho posláním: Cloon má pro edinburghský magistrát pořizovat fotografie pracujících žen. Jedním z prvních objektů jeho zájmu je jeho vlastní hospodyně Hannah. Pouto mezi nimi se prohlubuje, duševně silná, hrdá Hannah se stává jeho milenkou - a nakonec jeho tajnou manželkou. Má však tajemství. V „dýchajícím domě" bydlí, v péči náboženské fanatičky Rachel, její desetiletá nemanželská dcera Sorrow (Žal). Gilbert Chanterelle se od svého lékaře dozví zdrcující zprávu. Má syfilis - nakažena je také zřejmě jak jeho žena, tak Agnes. To posílí Gilbertův pocit viny vůči ní, když ji však vyhledá, je pozdě. Agnes právě v sebeobraně zabila sadistického klienta. Gilbert prchá. Agnes je odsouzena k smrti - ve vězení se ještě setkává s Cloonem a Hannah, kteří ji smějí fotografovat. Agnes je popravena a ve stejný den město zasáhne katastrofa - ve Starém městě vypukne epidemie cholery a celá čtvrť je uzavřena. Ti, kdo zůstali uvnitř, jsou zcela ponecháni osudu. Obvykle přežívá jen hrstka. Hannah je zoufalá, přizná se Cloonovi k Sorrow a chce, aby jí pomohl dostat se do zakázané zóny. Cloon je otřesen její tajenou minulostí a posílá ji pryč. Elizabeth, která Gilberta přese vše miluje, mu odpustila a chce se spolu s ním otrávit. Gilbert ji však udusí a na útěku se setkává s Cloonem, který pochopil, co provedl, a chce Hannah najít a pomoci jí. Gilbert ví, kde ji najdou. „Dýchající dům", k němuž spěchají, však mezitím Rachel v záchvatu fanatismu zapálila. Hannah se dostane dovnitř. Gilbert se vrhá za ní do plamenů, dům se řítí.

Epilog (za nějž by se nemusel stydět žádný autor viktoriánských melodramat) se odehrává o dvanáct let později. Hannah, která žije u Sorrow a jejího manžela v Cramondu, se odhodlá napsat svému manželovi dopis. Cloon ji okamžitě vyhledá.

Kostýmní drama vyniká téměř klasickou schopností plastické kresby postav - nabízí herecké příležitosti v podobě ostře řezaných charakterů.

jsl

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz