Brácha (Japes)

Titul v originále: Japes

Autor: Simon Gray
Žánr: drama, černá komedie
Překladatel: Zuzana Josková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

BRÁCHA (Japes)

drama / černá komedie

Děj hry zahrnuje období téměř třiceti let, od 70. do 90. let. Bratři Michael a Jason „Japes“ Cartts žijí společně v domě, v němž vyrostli, a mají společnou ještě jednu věc - ženu, kterou oba milují. Předmět jejich náklonnosti, Anita, se stane Michaelovou manželkou, ale zároveň v průběhu děje i Jasonovou milenkou. Výsledkem tohoto milostného trojúhelníku je fatální bratrský vztah založený na vině a závislosti - Michael se stává úspěšným autorem, zatímco Japesova akademická dráha začne stagnovat. Anita je v této intenzivní rivalitě jako mezi dvěma mlýnskými kameny, ovšem svůj špatný pocit z celé situace živí svou nerozhodností a přesvědčením, že si vzala špatného bratra.

Důsledky této situace se vyjeví až v závěrečné scéně, kdy autor uvede do děje čtvrtou postavu, Wendy - dceru Michaela a Anity. Pozornost je tak překvapivě upřena mimo centrální trojici, navíc s nečekaným rozuzlením...

Hra na půdorysu neobvyklého milostného trojúhelníku byla poprvé uvedena v Mercury Theatre v Colchesteru v listopadu 2000 a poté v Royal Royal v Haymarketu od února 2001. Českou premiéru plánuje na květen 2023 Divadlo Ungelt.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz