Blood From a Stone

Titul v originále: Blood From a Stone

Autor: Tommy Nohilly
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Tommy Nohilly (USA)

BLOOD FROM A STONE (KREV Z KUSU KAMENE)

3 m, 3 ž

Je před Vánocemi, Travis opouští město i svou práci a vyráží na cestu, začít nový život. Na pár dnů se staví na venkově u rodičů. Přijíždí do zchátralého domu i rodiny, kde je všechno rozdělené a rodiče žijí každý po svém.

Bill v pravidelných záchvatech vzteku rozbíjí zbylé vybavení a tváří se, že nevidí potřeby domácnosti či rodiny.

Margaret je naopak ženou povinnosti, disciplinovaně se věnuje své práci ošetřovatelky, ale její urážky adresované Billovi domácí atmosféře nepřispívají.

Ani její podpora dětem nemá výsledky. Matt se rozvádí, sklouzává po šikmé ploše a nezdráhá se do problémů zatáhnout ani rodiče. Sarah na špatný vzor reaguje odstupem a snahou budovat především svou vlastní rodinu.

Travis se otupuje matčinými léky proti bolesti, „potají" spí s vdanou sousedkou, svou bývalou přítelkyní, a marně se snaží korigovat rodinné vztahy a zprostředkovat jakous takous komunikaci. Lži a výbušné konflikty jsou občas střídány neohrabanými pokusy o usmíření, ale je zřejmé, že tuhle rodinu nečekají šťastné konce.

Hra a postava Travise je nabita autobiografickými prvky autora, který je v divadelním světě neobvyklým zjevem. Pochází z dělnické rodiny, jako mladík odjel na motorce do San Francisca, aby se prosadi jako básník, pak se upsal námořní pěchotě a následně odešle sbírat povídkové náměty do barů a na studentské koleje nedaleko Broadwaye, kde zajišťoval noční bezpečnost. Ve 34 letech nahodile, spíše kvůli hvězdnému obsazení zabloudil na inscenaci Brechta - a rozhodl se psát pro divadlo. Posléze byl přijat na Columbia univerzity a původní verze scénáře vznikla jako jeho závěrečná práce.

Hra měla premiéru 6. ledna 2011 v Acorn Theatre v New Yorku (režie Scott Elliott, hlavní role Ethan Hawke).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz