Blizkabytost.com

Titul v originále: Tvillingsjel.no

Autor: Inger Johanne Strøm
Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 1

Inger Johanne Strøm(ová) (Norsko)

BLIZKABYTOST.COM (TVILLINGSJEL.NO)

Z norštiny přeložila Karolína Stehlíková

14 rolí (1 ž)

rozhlasová hra - komedie

Hlavní hrdinkou hry z roku 2007 je Astrid, mladá nezaměstnaná herečka s ironickým smyslem pro humor. Astrid se realizuje jako záskok za oslíka Ijáčka v dětské show Medvídek Pú hrané po obchodních domech. Retrospektivně se dozvídáme o Astridině pokusu najít si známost přes internetovou seznamku Blizkabytost. Seznámení s policistou Arnem proběhne plakátově idylicky. Mladou ženu ale brzy čeká nepříjemné vystřízlivění. I když se Astrid zařekne, že už si k počítači nesedne, brzy si opět podá inzerát:

Smutná slečna hledá stejně smýšlejícího muže, abychom si vzájemně mohli ještě více zatemňovat soužití. Moje životní motto: Vidíš-li světlo na konci temného tunelu, je to světlo protijedoucího vlaku.

Hra je příjemnou, nesentimentální komedií na téma „láska na inzerát“. Jde v podstatě o monolog pro jednu herečku, který promluvy ostatních postav pouze dobarvují.

Inger Johanne Strømová (1965) debutovala jako dramatička v roce 1996 na Festivalu současné dramatiky v Oslu. Od té doby napsala nebo se autorsky podílela na dalších sedmi hrách (například kabaret Zastavte svět. Chceme nastoupit z roku 2003). Za svou poslední hru Blizkabytost.com byla v roce 2007 nominována na cenu o nejlepší rozhlasovou hru Prix Europe. Hra vyšla tiskem téhož roku v nakladatelství Solum.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz