Big Meal

Titul v originále: Big Meal

Autor: Dan LeFranc
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

Dan LeFranc (USA)

BIG MEAL (VELKÉ JÍDLO)

4 m, 4 ž

Hra, ve které sledujeme vývoj hned několika generací jedné rodiny.

Když se poprvé mladí Sam a Nicole potkají v restauraci, ani jeden z nich si nehledá žádnou velkou známost. Nakonec se však vezmou a mají spolu dvě děti: Robbieho a Maddie. Ti vyrůstají a prožívají typické problémy, ať už se to týká potencionálních partnerů nebo kdo si večer vezme auto. Později, když vyrostou, oba se vydají různými cestami. Zatímco Robbie si svou budoucí ženu Steph najde už na střední škole, vezme si ji relativně mladý a vede s ní spokojený život, Maddie se protlouká životem víceméně na vlastní pěst.

Robbie má se svou ženou Steph dceru Jackie, kterou všichni zbožňují a babička Nicole s dědečkem Samem ji řádně rozmazlují. Zatímco Robbie vede relativně idylický život, Maddie nečekaně otěhotní s umělcem Dariem a má s ním syna Sammyho. Jak je Jackie všemi oblíbená a spořádaná, Sammy je zprvu malý rošťák, který vyroste v mladého rebela, což ještě umocní fakt, že jeho matka zemře, což je symbolizováno tím, že dojí svou porci jídla. Sammy se s tím vyrovná tak, že i on sní svou porci...

Nicole a Sam jsou přítomni téměř celou dobu na scéně - těžce se vyrovnávají se všemi úmrtími svých příbuzných. Když nakonec odejde i Sam, Nicole zůstává osamocena. Po poslední návštěvě své vnučky Jackie s jejím malým synem Matthewem, zůstává v restauraci úplně sama a čeká.

Hra byla deníkem Time Out Chicago označena za nejlepší hru roku 2011. Premiéru si odbyla v březnu 2011 v American Theater Company v Chicagu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz