Bette a Joan

Titul v originále: Bette And Joan

Autor: Anton Burge
Žánr: hra
Překladatel: Marie Procházková
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 2

Anton Burge (Velká Británie)

BETTE A JOAN (BETTE AND JOAN)

přeložila Marie Procházková

2 ž

Dvě hollywoodské hvězdy první velikosti a zároveň dvě stárnoucí ženy chápající se možná poslední příležitosti… Anton Burge, sám herec a zároveň dramatik specializující se na hry pro ženské představitelky, zvolil pro svou hru výjimečné hrdinky i výjimečnou situaci: Na filmování proslulého thrilleru Co se vlastně stalo Baby Jane (1962, režie Robert Aldrich) se scházejí hvězdy amerického filmu 40.let Bette Davisová a Joan Crawfordová. Obě profesionálky každým coulem a zároveň ženy zvyklé trvat na svém statutu hvězd za každou cenu, přijaly role navzájem se nenávidějících sester s krajním přemáháním, jež den po dni ustupuje otevřenému nepřátelství. Herečky se svěřují zrcadlům ve svých šatnách se svými pocity i tajemstvími svých komplikovaných životů, stěžují si divákům na skutečná i domnělá příkoří, která jim způsobila sokyně ve slávě, intrikují a připravují jedna druhé otevřené naschvály. Je vlastně zázrak, že tento film byl nakonec dokončen (byť ani poté válka obou slavných žen neutichla, známá je epizoda z předávání Oscarů).

Hra, která měla úspěšnou premiéru v Arts Theatre v londýnském West Endu v květnu t.r., nabízí zcela výjimečné příležitosti hned dvěma herečkám po padesátce.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz