Benátská maškaráda

Titul v originále: Benátská maškaráda

Autor: Miloš Hlávka
Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 9 ženy 4

Miloš Hlávka

BENÁTSKÁ MAŠKARÁDA

9 m, 4 ž

komedie podle Goldoniho

Známou Goldoniho komedii Lhář autor přebásnil a přiblížil českým divákům i prohloubením charakterů. Zápletku a postavy se autor rozhodl pojmout zcela po svém (např. vkomponoval do hry postavu dramatika Goldoniho).

Hra je prosycena barvitou atmosférou města na lagunách s gondolami a karnevalem. Do této atmosféry plné masek se vrací z dlouhých cest hejsek Lelio, jenž považuje lež za projev duchaplnosti a projev pohotového rozumu. Svůj talent lhaní uplatňuje tak dlouho, dokud se sám nezaplete do svých výmyslů a intrik. Na konec je odhalen a musí se oženit s opovrhovanou ženou - moudrá a praktická žena jej s pomocí jeho otce vrátí do reality všedního života, do náruče rodiny a denní práce.

Prvního provedení se tato vydařená veselohra dočkala v pražském Prozatímním divadle v roce 1941 v režii J. Frejky a byla nesčetněkrát zpracována také ochotnickými soubory.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz