Being Olivia

Titul v originále: Being Olivia

Autor: George Parsons
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

George Parsons (Velká Británie)

BEING OLIVIA (BÝTI OLIVIÍ)

4 m, 2 ž

Rodinné drama o hledání identity a redefinici vzájemných vztahů. Odehrává se ve dvou časových rovinách na francouzském venkově, kam přijíždí úspěšný neurolog Robert se svou ženou Annou, synem Willem, jeho nejlepším kamarádem Jackem a svým bratrem Benem a jeho ženou Flick.

V prvním jednání začínají prázdniny ve zmíněné romantice letního domu - brzy se ukazuje, že společná dovolená nebude tak idylická. Willův kamarád a spolužák z herecké školy Jack je poněkud problematický: je homosexuál a živí se jako striptér a prostitut. To špatně snáší staromilský konzervativní úspěšný lékař Robert, mnohem větší šok pro něj však představuje coming out jeho bratra Bena, jemuž se před očima hroutí manželství s hysterickou Flick. Ben veřejně přiznává, že se cítí jako žena a chce se ke své pravé podstatě přiznat veřejně. První jednání je založeno na dialozích o toleranci a odlišnosti.

Ve druhém jednání se po šesti letech opět ocitáme na venkově, kam Robert, nyní se zcela převrácenými životními hodnotami a vážně nemocen, přijíždí zemřít. Ukazuje se, že po zásadním incidentu (napadení) vzal svého bratra - nyní sestru Beau - na vědomí i s jeho novou identitou. Labilní Flick našla svou životní náplň v provozování malé galerie, z Jacka se stala vycházející filmová hvězda a Will se vzdal herectví a čeká dítě. Ve druhé části (s drobnými retrospektivními odbočkami) dochází k vyjasnění vzájemných vztahů, jednání má smířlivý, spíše rekapitulační ráz (postavy popisují, jak si odpustily) a vede na jedné straně ke smrti (Robert), na druhé straně ke zrození (Willův syn).

Komorní hra o vztazích se zabývá se značnou dávkou lehkosti a humoru otázkami jinakosti a tolerance, rodinnými vztahy a schopností přijmout své bližní. Ze své podstaty je spíše konverzační než vysloveně dramatická.

Název Being Olivia odkazuje k Večeru tříkrálovému a k shakespearovské jevištní konvenci, kdy muži hráli ženy - s tímto motivem se pracuje jako s principem znejištění zdánlivě neochvějné a dané tělesnosti a na první pohled evidentní sexuality.

Hra byla poprvé uvedena v divadle Warehouse v Londýně 10. března 2006 v režii Teda Craiga.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz