Being Norwegian

Titul v originále: Being Norwegian

Žánr: aktovka
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

David Greig (Velká Británie)
BEING NORWEGIAN (BÝT NOREM)
1 m, 1 ž
aktovka

Sean, kterého právě propustili z vězení, se setká v hospodě s Lisou a po zavírací hodině ji pozve do svého omšelého glasgowského bytu. Jejich nepříliš jiskrná konverzace (Sean není právě nejlepší společník) dostane nový, až skoro magický rozměr, když Lisa prozradí, že je ve skutečnosti Norka narozená v Trondheimu. Nemůže si pomoci, o své vlasti začne mluvit bez přestání. Popisuje, jak tam lidé umisťují pohovky naproti oknu, aby mohli neustále sledovat, jak se mění nebe, jak se zřídka dívají na televizi a místo toho spolu jemně rozmlouvají. A v zimě hibernují. „Protože jsme Norové," říká Seanovi, když ztlumí světla, „umíme žít v temnotě."
Lisina poetická intenzivnost a nečekaný humor vyvádí osamělého a nedůvěřivého Seana permanentně z konceptu. Rostoucí vzájemné sympatie by mohlo zhatit Lisino prohlášení, že žádný Skot není pro norskou ženu dobrá partie, ale i tady se najde východisko: Sean bude nejspíš (nezapomeňme na nájezdy Vikingů!) ve skutečnosti taky Nor!
Greigova aktovka se stala úspěšným titulem autorského divadla Paines Plough a jeho projektu či žánru „obědového divadla" A Play, A Pie, A Pint (Hra, páj a pivo). Po premiéře v edinburském Traverse Theatre se inscenace vydala na pouť po skotských i anglických divadlech.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz