Bechnya

Titul v originále: Bechnya

Autor: Saviana Stanescu
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 3

Saviana Stanescu (Rumunsko)

BECHNYA (BECHNA)

1 m, 3 ž

Pohádka - drama

V pohádkové zemi Bechna, kdesi ve vězení či podobném útulku, Shari vzpomíná na svého ženatého amerického milence, díky němuž se naučila anglicky, a sní.

V první scéně se Shari dostává do jisté západní země. Vyhledá zde Jackie a v jejím vlastním domě ji přepadne a ohrožuje ji zbraní. Jackie vůbec nechápe, co je důvodem nečekané agrese. Shari ji vytrvale nazývá Fatmou. Současná situace v Jackiině bytě se prolíná s jinou situací - Alex a Leslie, dva novopečení adoptivní rodiče, přijedou do Bechny pro své dítě. Má to být Shari, ale ta je příliš velká a příliš umouněná na to, aby vypadala dostatečně roztomile, zato její malá sestra Fatma je milá a usměvavá a rodiče nakonec dají přednost jí. A Fatma svou sestru ochránkyni opustí, aniž by z její tváře zmizel úsměv.

Když Jackie pochopí, že je tou malou Fatmou, nabízí svojí znova nalezené sestře domov, ale ta už o něj nestojí a zastřelí se.

Ve druhém příběhu je Jackie socioložka, která pracuje na doktorátu. Má to štěstí, že jediná žena, která je ochotná mluvit o zločinech v Bechně, je ochotná dát jí interview. Shari, tentokrát pod jménem Madonna, přichází do Jackiina bytu a my sledujeme podobnou situaci jako v předchozím případě. I Madonna se projeví jako nepřítel. Nezapomněla totiž na to všechno, co Jackie měla, zatímco ona, Madonna, zůstala sama v sirotčinci, ve státě topícím se v bídě a ve válečných konfliktech. Napadne Jackie a donutí ji, aby spálila své plyšové medvídky, které jí dali rodiče. Medvídci se totiž pro Madonnu stali symbolem nespravedlnosti, která na ní byla spáchána. Tentokrát je ale zakončení jiné. Jackie překoná agresi své sestry, u matky potvrdí svůj původ a rozhodne se, že Shari u ní zůstane.

Děj se vrací zpátky do reálného času. Kdosi přichází Shari odvést z cely. Nevíme, kam jde, možná na smrt. Shari je pryč.

Autorka si jako téma vybrala křivdu a ukřivděnost, pocit, který automaticky vzniká u těch, kteří trpí nedostatkem vůči těm, kteří - v jejich očích - mají všechno. Tento konflikt se v jejím řešení neobejde bez emocí a násilí. Pokud ale agrese nezabije ochotou chápat, existuje naděje na nápravu. Téma, které je dnes skutečně k věci, dokázala autorka zpracovat přesvědčivě a citlivě.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz