Beauty Manifesto

Titul v originále: Beauty Manifesto

Autor: Nell Leyshon
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 7

Nell Leyshon (Velká Británie)

BEAUTY MANIFESTO (MANIFEST KRÁSY)

3 m, 7 ž

Hra o teenagerech a pro teenagery, která se zabývá kultem krásy. V textu vystupují dvě skupiny puberťáků – tzv. vyslanci a oslavenci. Oslavencům je právě šestnáct a mají být (za asistence a pod vedením vyslanců) podrobeni plastickým operacím, které z nich učiní lidi krásné a pravidelné. Vyslanci jsou jen nepatrně starší než oni a zkrášlovacími procedurami už prošli. Noc před operací jsou čtyři oslavenci shromážděni v jedné místnosti, aby zde, pod dozorem Chloé, sestry jedné vyslankyně a budoucí oslavenkyně, mj. dcery předního plastického chirurga, počkali na plánovaný zákrok. V izolaci se vzbouří zejména Silas, ten koncept umělé krásy odmítá a plastiku nechce. V malém společenství se mu podaří vzbouřit a s Chloé utíká – všechny oběti kultu pravidelného a ničím výjimečného vzhledu se mu však přesvědčit nepodaří.

Jednoduchý text vhodný pro školní divadla se věnuje tematice, která je jistě blízká dnešním teenagerům vyrůstajícím pod diktátem vizuální dokonalosti. Manifest krásy neklade přehnané nároky na herecké výkony a je tak snadno použitelný pro cílovou skupinu interpretů i diváků.

Premiéra se odehrála na Warwické universitě (University of Warwick) v Coventry 9. května 2011. Provedla ji divadelní skupina Highly Sprung v rámci divadelní akce National Theatre Connections 2011.

Nell Leyshon(ová) je britská dramatička a prozaička. Pravidelně píše pro rozhlas (BBC Radio 4, 3), za svou rozhlasovou činnost získala Cenu Richarda Imisona (Richard Imison Memorial Award) v roce 2003, za hru Milk (Mléko). Sons (2009) (BBC Radio 4). Mezi její hry patří The Farm (Farma), uvedena v londýnském Southwark Playhouse (2002). Za hru Comfort me with Apples obdržela cenu londýnských novin Evening Standard jako nejnadějnější dramatička roku 2005 a dostala se do užšího výběru na Cenu Susan Smith Blackburnové (Susan Smith Blackburn Award). Jako první žena byla oslovena, aby napsala hru pro Shakespearovo divadlo Globe v Londýně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz