Beau Jest

Titul v originále: Beau Jest

Autor: James Sherman
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

James Sherman (USA)

BEAU JEST

4 m, 2 ž

Výraz „beau jest“ (beau geste) pochází z francouzštiny a znamená vznešené, skvělé gesto. Anglické „jest“ znamená též vtip – spojení beau jest může tedy značit „skvělý vtip“.

Sára chodí s Chrisem a je to vážné, Chris by si ji rád vzal. Problém je v tom, že Sára je židovka a její rodiče by s takovým partnerem nikdy nesouhlasili. Na druhé straně už by rádi viděli svou dceru v manželství. Jak je uspokojit, a přitom Chrise neopustit? Sára si z eskortní agentury najme Boba s dokonale židovským příjmením, aby mohla uspořádat rodinný večer – aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Bob, herec s mála příležitostmi, obvykle doprovází důchodkyně do opery, takže úkol sehrát fiktivního chirurga Davida bere jako výzvu, byť – jak se ukáže v poslední minutě – není žid.

Sářiny rodiče se do šarmantního lékaře okamžitě zamilují a trvají na dalším setkání. Sára se dostává do pasti – spokojená rodina je pro ni víc než hroutící se vztah s Chrisem. Navíc se do sebe s Bobem zamilují, ale protože ani on není té správné víry, v určitou chvíli se někdejší problém s nevhodným nápadníkem opakuje. Bob odmítne dál obelhávat rodinu, v níž se cítí tak dobře, společně se Sářiným bratrem Joelem, který jediný o Davidovi zapochybuje, Sáru přesvědčí, že nejvíc ze všeho musí v životě dbát na osobní štěstí, pak teprve na blaho rodičů.

Dynamická, lehce moralistní komedie se odehrává během několika týdnů v jediném prostředí – Sářině bytě.

Hra byla poprvé uvedena v roce 1989 v divadle Victory Gardens v Chicagu (je to údajně nejúspěšnější hra ve třicetileté historii tohoto divadla). Autor hru přepracoval ve filmový scénář a stejnojmenný snímek i režíroval (2008).

James Sherman jako dramatik a herec začínal v Chicagu, kde také studoval. Od roku 1986 je residenčním dramatikem v chicagském divadle Victory Gardens. Jeho texty byly uvedeny v Kanadě, Mexiku, Jižní Americe, Anglii, Německu, Turecku, Rakousku, Jižní Africe, Austrálii a v Koreji. Sherman vyučuje tvůrčí psaní a herectví na několika institucích a v roce 2001 byl hostujícím profesorem na Korejské národní umělecké akademii.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz