Beardo

Titul v originále:

Autor: Jason Craig, Dave Malloy
Žánr: muzikál
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 3

Jason Craig, Dave Malloy (USA)

BEARDO (VOUSÁČ)

7 m, 3 ž

muzikál

Indie-rock muzikál Beardo prezentuje jakousi odvrácenou stranu tohoto žánru, však neméně sofistikovanou a spektakulární. Ústřední postavou je odpudivý Beardo, který je kromě svého podezřelého vzezření podezřelý i svým chováním. Děj je zasazený do carského Ruska – nejprve na venkov, po většinu času však přímo na carský dvůr. Vzácně nesympatický hlavní hrdina jasně odkazuje k Rasputinovi, car k Mikuláši II. Půdorys hry odráží Rasputinovy osudy, záhadné vyléčení careviče, úzký vztah k carevně, vstup Ruska do I. sv. války až po zavraždění Rasputina a později i carské rodiny. Ve hře se však ani jednou neobjeví konkrétní historická jména či události (dokonce i Rusko je zmíněno pouze v názvu písně a scénické poznámce), vše je náležitě skryto a důraz je na místo toho kladen na podivnou uhrančivost hlavní postavy, zatuchlost společnosti a její nízké pudy. Ne nadarmo bylo v podtitulu původní muzikálové produkce uvedeno: Panovníci, rolníci, sex, prach a špína, vznešenost a hemofilie.

Původní inscenace měla premiéru v Pipeline Theatre Company v únoru 2017 a hrála se v prostředí Lutheránském kostele svatého Jana v Brooklynu (St. John’s Lutheran Church). Inscenace zaznamenala velmi pozitivní reakce kritiků.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz