Bassett

Titul v originále: Bassett

Autor: James Graham
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 7

James Graham (Velká Británie)

BASSETT

7 m, 7 ž

Typická britská hra pro školní, mládežnické divadlo.

Suplující učitelka občanské výchovy už nezvládá třídu puberťáků, a tak odchází ze třídy a za trest je místo pausy na oběd zamyká, čímž jim znemožní zúčastnit se oslavy přivítání repatriace těl místních vojáků, kteří padli ve válce v Iráku. V uzavřeném prostoru se ocitá čtrnáct mladých lidí, z nichž každý představuje určitý pohled na současnou britskou společnost. Hra je humorná i drásavá zároveň (někomu se chce čůrat, jiný cítí příležitost ostatní šikanovat). Děti vyrůstaly v blahobytné společnosti, které nemá žádné zásadní problémy, respektive vyhnula se tomu nejzásadnějšímu, co ovlivňuje svět: bezprostřednímu válečnému konfliktu. Ten reprezentuje jenom tělo mrtvého Charlieho, jejich bývalého, o několik let staršího spolužáka z téže školy, jemuž právě spoluobčané na ulici vzdávají hold. Pestře namíchaný vzorek, v němž nechybí muslim a Indka, ukazuje zmatení v pojmech současných mladých, křehkost multikulturalismu i latentní xenofobii, která dřímá v každém prostředí; kromě společenských postojů (izolace ve třídě se tak vlastně stává hodinou občanské výchovy) si protagonisté teprve uvědomují svoje místo ve světě, svoji sexualitu, vztah k ostatním lidem... Autorovi se podařilo vytvořit diverzifikovanou skupinu, v níž má každý člen specifickou roli: mezi všemi vyniká násilnický Leo, jehož osobní tajemství ve vztahu k mrtvému Charliemu se dozvíme na samý konec, těsně před tím, než se ozve odemykání klíčem.

Bassett, oficiálně Royal Wootton Bassett, je malé městečko v hrabství Wiltshire. Přes Bassett vedl v dubnu 2007 repatriační průvod, v jehož rámci byly do země navráceny pozůstatky vojáků zahynuvších ve válkách v Iráku a Afghánistánu.

Hra byla poprvé uvedena v rámci festivalu mládežnických divadel Connections 2011, který pořádá londýnské Národní divadlo; nastudovalo ji AKT Youth Theatre v Brightonu (rež. Janette Eddisford & Daniel Finlay, prem. 11. března 2011) a Lyceum Youth Theatre v Edinburghu (rež. Christie O’Carroll, prem. 24. března 2011).

James Graham je britský dramatik a filmový a televizní scénárista. Za svou dramatickou tvorbu byl poprvé oceněn roku 2006, o rok později dostal cenu Catehrine Johnsonové za nejlepší hru (Eden´s Empire). Je residenčním dramatikem v londýnském divadle Finborough. Zazářil hrou Tory Boyz pro National Youth Theare, v níž vykreslil prostředí mladých homosexuálů v Konzervativní straně. Stejného úspěchu a pozitivní kritické recepce se dočkala i hra Whisky Taster (2010). V říjnu 2012 bude mít v Národním divadle premiéru jeho hra This House.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz