Bahnwärter Thiel

Titul v originále:

Autor: Gerhart Hauptmann
Žánr: dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

Gerhard Hauptmann (Německo)

BAHNWÄRTER THIEL (HRADLAŘ THIEL)

2 m, 2 ž

dramatizace novely

Autorova význačná naturalistická novela vyšla v roce 1888. Tato dramatizace pochází od režiséra Stephana Dehlera a je upravena pro čtyři herce, přičemž postava faráře posunuje děj dopředu, vypráví a komentuje děj a zastupuje i další postavy. Zbylé postavy jsou Thiel a jeho osudové ženy, Minna a Lene.

Hlídač na trati železnice Thiel je statný, zbožný a svědomitý muž, jenž je ve službě již deset let. Rok po smrti své milované ženy Minny si vezme z rozumu místní děvče Lene. S ní má své druhé dítě, zatímco to první je Lenou znevýhodňováno. I sám Thiel je čím dál víc na Lenne závislý, i sexuálně, to ona je v podstatě hlavou rodiny a Thiel již je vzpomíná na svou zesnulou ženu, která je naopak ztělesněním duchovna a ideálů. Lenne jeho syna zneužívá, ale Thiel se tomu nebrání – miluje ho však a věnuje mu veškerou péči, zatímco své druhé dítě spíše ignoruje. Začne se utíkat do svého železničního domečku, kde má vize, v nichž se nad kolejemi vznáší jeho mrtvá žena a ukazuje mu jeho ubohost.

Lene nedává na jeho syna pozor, čímž se přihodí neštěstí – jeho syn spadne pod projíždějící rychlík. Zhrzený a duševně zničený Thiel se rozhodne Lene, s níž má malého kojence, pomstít. Když dělníci z dráhy přinesou do Thielova domu jeho mrtvého prvorozeného syna, najdou kojence s prořízlým hrdlem a zabitou Lene. Thiela najdou na místě železničního neštěstí, jak bezmyšlenkovitě sedí na kolejích, čeká, až ho přejede vlak a hladí synovu čepici. A tato čepice je to jediné, co mu zbyde poté, co je odvezen do blázince…

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz