Badenheim 1939

Titul v originále: Badenheim 1939

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 33 ženy 13

Arnold Wesker (Velká Británie)

BADENHEIM 1939

33 m, 13 ž

Hra je adaptací autorova románu Aharon Appelfeld. Děj se odehrává v rakouských lázních Badenheim v roce 1939.

V úvodních scénách je vykreslen relativně bezstarostný maloměstský život. Lázně jsou plné obchodníků, obsluhujícího personálu, hotelových ředitelů a hostů. Rekreují se tu dvě bývalé prostitutky Sally a Gertie. Dr. Shutz žijící z peněz své zámožné matky se tu zaplete se školačkou, která otěhotní. Dr. Pappenhiem pořádá každoroční hudební festival, na který se sjíždějí pozvaní hosté. Hotelovou klientelu tvoří převážně Židé.

U lékárníka Matina a jeho ženy Trude se objeví hygienici na kontrolu. Pokládají jim zvláštní otázky, které s dodržováním hygienických pravidel vůbec nesouvisí, nakonec si lékárnu přeměří a odejdou. Podobné kontroly proběhnou i v hotelu. Inspektoři vydají nařízení, že každý Žid přítomný v lázních se musí registrovat.

Dcera Frau Zauberblit přijede na doporučení árijského otce požádat matku, aby jí podepsala doklad, že se jí zříká. Slavný hudebník, který dorazí na pozvání Dr. Pappenheima jako účastník festivalu, přinese zprávu o zákazu cestování Židů. On sám se sem dostal s velkými potížemi, ale když řekl, že míří do Badenheimu, kontrola ho se smíchem propustila.

Uzavřený a vytržený lázeňský svět těmto zneklidňujícím a podivným událostem nevěnuje příliš pozornost. Zatímco městem procházejí hygieničtí inspektoři s rolemi ostnatého drátu, život v lázních pokračuje dál. Je vydán příkaz, že se všichni obyvatelé musí přesunout. Hosté se sbalí a v očekávání výletu do Polska a nových hudebních zážitků jsou na nádraží konfrontováni s připravenými dobytčáky.

jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz