Bach at Leipzig

Titul v originále: Bach at Leipzig

Autor: Itamar Moses
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7

Itamar Moses (USA)

BACH AT LEIPZIG (BACH V LIPSKU)

7 m

Hra se odehrává v Lipsku v roce 1722. Johan Kuhnau, uctívaný kantor tomášského kostela, umírá a zanechává po sobě nejvyhledávanější post tehdejší německé hudební scény. Ve Svatém Tomáši se schází šest adeptů na toto místo - muži mezi dvaceti a padesáti v den konkursu představují různé přístupy k hudbě a životu vůbec. Někomu jde o naplnění nejtajnějších tužeb, další potřebuje peníze, aby splatil dluhy, jiný chce potěšit své rodiče. Každý z nich volí svou specifickou cestu, dojde na podplácení, omámení opiem, úklady i únos. Vítězem se nakonec stává Johann Sebastian Bach, génius hudby, která dokáže zastavit i válku.

Moses příběh vystavil na základě dobových reálií, ale napsal hru veskrze moderní - svou formou i obsahem. Hra je postavena na dialozích, odhalujících charakter jednotlivých hrdinů, jednotlivé motivy, ale i dílčí repliky či věty se vracejí a variují, Moses pracuje s humorem založeným částečně na jazykových hříčkách, částečně na traktování historické situace. V tom všem je navíc zřetelně čitelná jeho koncepce umění jakožto sváru formy a obsahu a jejich naplnění či propojení. Jednotlivé osudy jsou vyprávěny také pomocí dopisů a dramatik na konci dospívá až k vrcholné hudební formě - fuze, geniálnímu vícehlasu.

Autor pracuje s bohatým jazykem a inscenátorům předkládá vysoce intelektualizovaný text.

Hra byla poprvé uvedena v roce 2005 v divadle Hangar Theatre na Floridě a získala několik ocenění (Southwest Theatre Association New Play Award; Dallas Playwrights Theatre New Play Award; Playwrights Center of San Francisco New Play Award).


mlj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz