Asztalizene

Titul v originále: Asztalizene

Autor: János Térey
Žánr: hra
Jazyk: maďarština
Postavy: muži 4 ženy 3

János Térey (Maďarsko)

ASZTALIZENE (STOLNÍ HUDBA)

4 m, 3 ž

Konverzační drama o životě současných „společenských elit“ se odehrává jednoho zimního večera v drahé, „trendové“ restauraci jménem White box, uzavřeném časoprostoru, kde se scházejí mladí, úspěšní nebo méně úspěšní lidé: přátelé a protivníci, milenci a podvedené manželky, štamgasti i náhodní návštěvníci. Jak žijí, kam cestují, co jedí a nakupují třicátníci – kteří už mají nějakou minulost i kariéru – podle kterých „bydlet v Budíně“ je světonázor. Budín je ve srovnání s „proletářskou“ Peští bohatý, velkopanský a drahý.

Během rádoby intelektuálského tlachání v restauraci nahlédneme nejenom do přediva partnerských vztahů – kde už „každý s každým něco měl anebo bude mít“ – mluví se i o umění, o jídle, o místech, kam se má nebo stojí za to cestovat, a především o penězích. Jak se má žít podle pravidel peněz, podle pravidel „elity“. Současně jsou ale budínské kopce v ostrém kontrastu s pešťskou , takzvaně „proletářskou“ realitou, doléhají sem odněkud zdáli. Pešťská „ulice“, existující realita, je jen rušivou kulisou v pozadí, která nanejvýš „otravuje“ budínskou atmosféru. Térey zobrazuje značně cynický, elitářský, snobský svět, který nebere na vědomí zbytek společnosti. Svět zahleděný do sebe, bez empatie či pocitu zodpovědnosti, svět sám pro sebe. Samozřejmě všechny osoby, byť se tváří sebevíc „cool“, v sobě nosí řadu frustrací. Nejspíš ale ne z toho, že by si uvědomovali prázdnotu svých životů. Győző je bohatý majitel restaurace, nagelovaný „selfmademan“ hýřící cizími slovy, Mariann, jeho žena, je bývalá kosmetička a touží uniknout ze zlaté klece, Kálmán je životem unavený chirurg traumatologie, jeho žena Alma, s níž se rozvádí, je emancipovaná, úspěšná advokátka, Delfin je druhořadá operní pěvkyně, vyspala se jak s restauratérem, tak s lékařem, ale miluje ji i operní kritik a s některým z nich čeká dítě, Krisztián je úspěšný designér a homosexuál a miluje Kálmána a Henrik je operní kritik, kterého nemiluje vůbec nikdo – postavy doplňuje číšník.

V roce 2005 hra získala cenu Kniha roku v kategorii divadelní drama a v roce 2008 Cenu divadelních kritiků za nejlepší současné maďarské drama sezóny 2007/2008.

Hru máme k dispozici v maďarštině a němčině, byla také přeložena do polštiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz