Astri mi!

Titul v originále: Astri mi!

Autor: Vladimir Oravsky, Kurt Peter Larsen
Žánr: hra
Jazyk: švédština
Postavy: muži 5 ženy 3

Vladimir Oravsky, Kurt Peter Larsen (Švédsko)

ASTRI MI! (MÁ ASTRID!)

3 m, 5 ž

K napsání tohoto textu se autoři nechali inspirovat životními osudy slavné švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové. Vytvořili zábavnou a napínavou historii z 20. let 20. století o chudé dívce, která pílí ke štěstí přišla, a o tom, jak se všechno zlé v dobré obrátilo. Překážky jsou tu od toho, aby byly překonány, a dobrota srdce je nakonec vždy odměněna. Obratně postavený děj, písňové vstupy a zábavné charaktery, vtipné poznámky a slovní přestřelky jsou dobrým základem pro milou hudební retro komedii.

Astrid odchází z rodného domu za prací do Stockholmu. Těsně přes odjezdem se její otec dozví, že pravým důvodem odchodu je zakrývané těhotenství, a jako muž dbalý víry dceru na místě zavrhne. Nešťastná Astrid porodí a nechá dítě v opatrování. Snaží se probít jako sekretářka. V kurzu psaní na stroji potká Zarah, která se stane její věrnou přítelkyní. Spolu pracují, spolu sdílejí chudobný byt, který stráží zlá bytná s rukou věčně nataženou pro příští nájem. Astrid trpí tím, že u sebe nemá svého syna, a když má Lasse první narozeniny, opustí předčasně kancelář a vydá se za ním. Cestou na nádraží ale potká svého zaměstnavatele, a tak ji po návratu čeká vyhazov. Zarah dá výpověď sama, ze solidarity (a taky proto, že sama touží po kariéře herečky či zpěvačky, a ne po nudě v kanceláři), a tak dřou bídu s nouzí a nad vodou je drží občasné balíčky s jídlem od Astridiným příbuzných. Mezitím se doma Samuel August, Astridin otec, trápí ztrátou dcery a vyčítá manželce, že s Astrid udržuje korespondenci. Zamyká Astridiny dopisy a v noci si je tajně chodí číst.

Protože je Astrid velmi schopná v psaní na stroji a těsnopisu a má z předchozího místa dobrá doporučení, nakonec najde dobré místo a začne zase vydělávat. Jejím nadřízeným je Sture Lindgren, který se už dějem minul několikrát, a od prvního okamžiku je jasné, jaký účinek na něj má Astridina přítomnost...a jaké příjmení bude Astrid později nosit.

Paní, která se stará o Lasseho, onemocní a Astrid si musí si syna vzít k sobě. Jedné noci se v jejím pronajatém pokoji objeví Samuel August. Padnou si do náruče, vše si odpustí a Samuel August si odveze vnuka na venkov, aby se Astrid mohla plně věnovat práci. A pak spolu po letech konečně stráví společné Vánoce a z rádia zpívá nově vycházející hvězda hudebního nebe, Zarah.

Hra je k dispozici také v anglickém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz