Anne Boleyn

Titul v originále: Anne Boleyn

Autor: Howard Brenton
Žánr: hra historická
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 11 ženy 4

Howard Brenton (Velká Británie)

ANNE BOLEYN (ANNA BOLEYNOVÁ)

11 m, 4 ž (+ vesničané, vesničanky, následovníci, dvořané a pod.)

Historická hra o jedné z nejvýznamnějších anglických královen se odehrává ve dvou časových rovinách – v „současnosti“, v roce 1603, kdy na anglický trůn usedá Jakub I., a v „historii“, v letech 1527-1536, v době, kdy o Annu Boleynovou nejprve usiluje a později ji získává Jindřich VIII. Kromě lásky a dějin v ní jde o náboženský konflikt, z jehož propojenosti se soukromým životem autor nejvíce těží: zapálená, inteligentní protestantka Anna je nejen zamilovaná do krále, ale zároveň se jí podaří přispět k reformě anglikánské církve. Právě díky jejím intervencím dělá Jindřich VIII. náboženský obrat – na jeho konci však není šťastné manželství, ale Annina smrt. Jakub I. přijíždí do Londýna také s náboženskou ambicí – napravit padlé Angličany. Místo příběhu „královy děvky“ však nachází příběh bystré ženy, jejímž osudem se stala právě nadosobní historie.

Autor vychází z dějinných fakt, zachází s nimi však s uměleckou licencí tak, aby vykreslil portrét pronikavě inteligentní, milující ženy, jíž zahubí dvorské politickou-náboženské konflikty; konec lásky Anny a Jindřicha je ve srovnání s realitou také mírně idealizován (intrikáni zde Jindřichovi jeho další ženu Janu do postele doslova nacpou a nic netušícího krále od Anny odervou) a v netradičním světle je zachycen i Jakub. Materiál, v němž figurují reálné postavy, autorovi posloužil jako zdroj dramatických situací – zpracovává je „divadelně“ s citacemi postupů historických (aktéři mluví stranou, k publiku) i současnějších (postavy se setkávají napříč časové propasti, Jakub se Anně zjevuje jako „démon z budoucnosti“ atd.).

Hra vznikla na objednávku londýnského divadla Globe, kde měla také 21. srpna 2010 premiéru (rež. John Dove). Získala cenu pro nejlepší novou hru WhatsOnStage Theatregoers Choice Awards v roce 2011.

Howard Brenton (1942) je britský dramatik a scénárista.Vystudoval anglickou literaturu v Cambridge. Během studií napsal hru Ladder of Fools, která se uváděla v divaale ADC a v divadle Oxford Playhouse v roce 1965. O rok později uvedlo Royal Court Theatre jeho aktovku It's My Criminal. Od roku 1968 se věnuje divadlu profesionálně jako herec a autor: napsal více než čtyřicítku her. Za hru Weapons of Happiness dostal ocenění Evening Standard Award pro nejlepší drama roku 1976, tutéž cenu získal ještě roku 1985 za hru Pravda.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz