Anna Weiss

Titul v originále: Anna Weiss

Autor: Mike Cullen
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Hra z tvůrčí dílny glasgowského Traverse Theatre byla v listopadu 1999 uvedena i v londýnském West Endu. Komorní drama o třech postavách sleduje soužití dvou žen - poněkud zneurotizované hypnoterapeutky Anny, blížící se čtyřicítce, a její dvacetileté labilní pacientky a důvěrné přítelkyně Lynn. Na počátku hry obě vyklízejí byt, chystajíce se odstěhovat do jiného domu i města. Lynn ještě zbývá absolvovat setkání se svým otcem Davidem, kterého, jak se postupně dozvídáme, obvinila ze sexuálního zneužívání, jehož počátek byl hluboko v dětství: to všechno vydolovala z dívčina nevědomí Anna. Drastický vrchol dramatu je ve velmi explicitním výčtu konkrétních případů zneužívání, jak jej přednáší Lynn, zatímco otec všechny kategoricky odmítá. Posléze zuřivě napadne Annu a obviní ji, že to všechno jsou jen její zvrhlé sexuální fantazie, které připsala Lynn. Jeho brutální výpad způsobí Anně šok, ve kterém si vskutku jeden, posledně uvedený zážitek vybavuje jako vlastní, jemuž byla kdysi vystavena z vůle svého otce. Lynn však paradoxně utvrdí způsob Davidova zacházení s Annou v názoru, že její obvinění byla podložená. David odchází a obě silně otřesené ženy zůstávají samy, na sebe odkázané a neschopné odlišit, který zážitek je čí.

Psychologické drama v tom smyslu, že psychologie je jeho předmětem a problémem. (Synopse je zkrácenou citací z článku Milana Lukeše Dobrá hra ještě žije, SaD 2/1998.)

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz