Ani zrnko pepře pro Czermaka

Titul v originále: Kein Pfeffer für Czermak

Autor: Hans Carl Artmann
Žánr: absurdní komedie
Překladatel: Josef Balvín
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 6

Hans Carl Artmann (Rakousko)

ANI ZRNKO PEPŘE PRO CZERMAKA (KEIN PFEFFER FÜR CZERMAK)

překlad Josef Balvín

6 m, 6 ž

absurdní drama

Nerudný hokynář Gschweidl žije sám se svou neteří Karolínou, které se ujal po smrti jejích rodičů a ke které se chová velmi hrubě. Když Karolína omylem rozbije okno, musí v obchodě před zraky zákazníků klečet na dříví. Mezitím chodí do hokynářství různí lidé, kterým ale Gschweidl nic neprodá, protože se rozhodl, že už vůbec nebude nikomu nic prodávat, aby lidem ukázal, že přežije i bez nich. Nejprve přichází detektiv, aby se optal, zda Gschweidl neprodal pepř mladému Czermakovi, do kterého je Karolína zamilovaná, poté korzetářka pro čaj a máslo, aby mohla pohostit svého milence, opilý funebrák, který chce další rum, a paní Trampotka, která by ráda papír z homolí cukru na zábal pro svého nemocného synka.

Karolíně už z kolen teče krev, Gschweidl jí ale nedovolí vstát. Dívka prosí svaté patrony, ať jí pomohou od toho hrubiána, poté omdlí. Gschweidl volá nosiče vody. Místo něj přichází vodník, Gschweidl je ale klidný, protože ho nepozná. Tu se objeví stará paní Švarná, aby Gschweidlovi udělala výhodnou nabídku – ujme se jeho svěřenky, a když jí bude dobře pomáhat, tak jí dokonce slušně zaplatí. Peníze bude zatím dostávat on a spořit jí na věno. Gschweidl vzrušeně počítá, kolik z toho bude peněz, když v tom ho raní mrtvice. Objevují se dva andělé, kteří na něj mrtvici seslali, a vyzdobují krámek květinami a svíčkami. Gschweidl však ještě není úplně mrtvý, pouze oslepl a z posledních sil volá Karolínu. Ta se mu snaží pomoct, on ji ale začne obviňovat, že ho otrávila, aby mohla být s Czermakem. Andělé vidí, že svůj úkol zpackali, a tak, když Karolína odejde pro vodu, sešlou na Czermaka další, silnější mrtvici. Tu už zlý hokynář nepřežije.

Absurdní grotesku uvedl v obnovené premiéře v květnu 2009 v A Studiu Rubín divadelní spolek Antonín D.S.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz