Angst verboten

Titul v originále:

Autor: Lukas Holliger
Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 1

Lukas Holliger (Švýcarsko)

ANGST VERBOTEN (STRACH ZAKÁZÁN)

4 m, 1 ž

tragikomedie o strachu

Hra o tíze strachu a paradoxních pokusech zakazovat si ze strachu strach ze strachu. Otec rodiny byl gymnasta, ale ze strachu ze zranění vrcholový sport opustil. O pár let později přišel při autonehodě o ženu a skončil na vozíku. Za volantem tehdy seděl jeho syn Michael a otec mu stále nedokáže odpustit. Jejich rodinnému životu dominují pocity viny, starosti o peníze a strach ze samoty. Jediný, kdo bojuje proti strachu, je dcera Jana. Ta najde parťáka v učiteli potápění a blázna do psů Patrickovi, což ji inspiruje a pořídí svému otci psa jako lék na samotu.

To se ovšem paradoxně ukáže jako neprozřetelnost. Janina nevinná poznámka, že pes kouše, jenom když cítí strach, roztočí kolotoč dalších událostí. Paranoidní otec si vezme do hlavy, že mu dcera dala naschvál štěně bojového plemene, aby ho zabilo, a zabije psa. Všem se najednou uleví – kromě Jany…

Samy postavy si vytvářejí kolem sebe atmosféru ohrožení a žijí ve strachu z domnělých nebezpečí a nepřátel. Hra je komická i tragická a groteskně popisuje rodinu jako „stát v malém“, odkrývá její mechanismy. Ukazuje, jak rychle se ze strachu může stát násilí a jak ochromený život ve strachu je.

Po původní verzi pro švýcarský rozhlas (květen 2007) byla hra uvedena v říjnu 2007 v Theater Bremen, v zahraničí ji poprvé uvedlo řecké divadlo Paramithias v březnu 2015. Autor (1971) studoval germanistiku a dějiny umění, spoluzaložil např. platformu pro prezentace nových textů Anti-Schublade, obdržel řadu ocenění pro mladé dramatiky, v roce 2005 patřila jeho hra Explodierende Pottwale k textům pozvaným na Heidelberger Stückemarkt.

Chystáme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz