Ambrózie

Titul v originále: Ambrosia

Žánr: hra
Překladatel: Veronika Kyrianová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 3

Roland Schimmelpfennig (Německo)

AMBRÓZIE (AMBROSIA)

z němčiny přeložila Veronika Musilová-Kyrianová

7 m, 3 ž

satyrská hra

Zakouřená hospoda, v ní jeden velký stůl plný sklenic, v nichž byl nebo stále je alkohol v jakékoli podobě, kolem něj sedm mužů středního či staršího věku a manželka jednoho z nich, všichni ve značně podnapilém stavu, neboť večer už pokročil. Pije se, kouří se, zpívá se a mluví se prakticky o čemkoli - zkrátka to, co se odehrává na jevišti, už jistě každý někdy zažil, když se na čas posadil do obyčejné hospody.

Z útržkovitých rozhovorů a monologů se divák postupně seznamuje s jednotlivými postavami - obchodník Kronberg, který ostatní nabádá, aby stejně jako on investovali celé jmění do nákladních lodí, důchodce Gallasch, který závistivě vypráví o své svěřenkyni, která za jeho peníze vybudovala úspěšnou gastronomickou firmu, Hering, na kterého doma čeká manželka, či neurotická paní Hartungová, která neustále něco nemůže najít. Osudy postav jsou různé, jedno ale mají všichni společné - patří mezi nespokojené příslušníky střední vrstvy, kteří se večer u skleničky snaží zapomenout na své problémy nebo se z nich alespoň vypovídat. Kdo má dost, ten se odpotácí domů.

Hra měla českou premiéru v prosinci 2010 v Divadle Na Zábradlí ( v režii D. Czesanyho).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz