Alles Böse zum Geburtstag

Titul v originále: Alles Böse zum Geburtstag

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 2

Folker Bohnet, Alexander Alexy (Německo)

ALLES BÖSE ZUM GEBURTSTAG (VŠE NEJHORŠÍ K NAROZENINÁM)

5 m, 2 ž

fraška

Rodina se sjede na oslavu osmdesátin tatínka. Všichni se k němu hlásí a podstrojují mu, myslí přitom na jeho dědictví. Ovšem nepočítali s jednou věcí: otec Richard má novou přítelkyni. Aby toho nebylo málo, rozhodne se své mladé kočičce odkázat celé jmění. Vždyť všichni jeho potomci vydělávají slušné peníze, navíc se od něj všichni synovci a neteře odstěhovali a už léta se ukázali jenom zřídkakdy.

Olej do ohně přilije Richard tím, že na oslavu pozve i svou Brittu. To bude legrace! Bratři Georg a Joachim stejně jako jejich družky Beata a Sylvia jsou šokováni, vždyť bylo jasné, že jim dědictví spadne do klína. Jediný, kdo se dobře dobrodružstvím starého Richarda baví, je homosexuální nejstarší bratr Max. Britta se stává terčem nenávisti, což si užívá a oslovuje Richarda neustále slovem „Lásko“.

Zkušeným autorům komedií se opět podařilo vykreslit jednotlivé charaktery – nejmladší syn Georg pořád vypravuje vtipy, kterým se kromě něho nikdo nesměje. Sekunduje mu jeho Beata, prototyp nablblé blondýny, kterou si starý Richard neustále dobírá, protože ví, že si ho nechce kvůli dědictví znesvářit. S všiváckým šarmem děd sabotuje plány svých dětí a ukládá do ledničky zásobu viagry, s níž by mohl obšťastnit celý domov důchodců, kam ho chce rodina pomalu odlifrovat...

Když už se ke konci zdá, že je vše vysvětleno, ukáže se, že Britta je ve skutečnosti další příbuzný, Wolfgang, který si vzal paruku a převlékl se za ženu v rámci přípravy na divadelní představení. Nečekaný závěr pak korunuje závěrečná píseň, gratulace k osmdesátinám.

Dynamická veselohra byla uvedena v lednu 2001 v divadle Contra-Kreis-Theater v Bonnu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz