All This Intimacy

Titul v originále: All This Intimacy

Autor: Rajiv Joseph
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Rajiv Joseph (USA)

ALL THIS INTIMACY (INTIMITA)

2 m, 4 ž

Hra pojednává o současném neduhu: neschopnosti navázat vztah. Děj je situován do New Yorku. Hlavní hrdina, třicátník Ty vydal knihu básní Labyrint, díky níž se překvapivě proslavil. Ukazuje se, že sbírka znamenala mnohem víc než jen profesní úspěch – Ty začal experimentovat se vztahy. V den veřejného čtení se seznámil s Jen, s níž začal chodit. Hra začíná ve chvíli, kdy se s Jen rozchází, kvůli tomu ale nemůže jít na svatbu svého nejlepšího kamaráda, který si bere Jeninu sestru. Situace se komplikuje mnohem víc a nejde jen o běžné vztahové zápletky, nýbrž o hodně velkou nadsázku. Tyovi se podařilo během necelých dvou týdnů přivést do jiného stavu hned tři ženy: stejně starou Jen, osmnáctiletou studentku Beccu (tu svedl na své charisma pedagoga tvůrčího psaní) a o dvanáct let starší sousedku Maureen. Pro každou z nich znamená otěhotnění něco jiného – vzhledem k věku a životní situaci. Klíčový problém je však v Tyovi – pro něj nastalá situace vlastně neznamená nic. Vrchol intimity, z něhož se zrodí nový život, pro něj představuje možná tak inspiraci pro tvorbu, rozhodně ne důvod vstoupit ve vztah. Kontrast jeho promiskuitě tvoří nejlepší kamarád Seth, i toho však Ty – zaklínající se intenzitou a trvalostí dlouholetého přátelství – nakonec ztrácí, protože se ukáže, že se vyspal se Sethovou snoubenkou. Ty nakonec vydává velice úspěšnou knihu, kterou věnuje „svým dcerám“, zůstává však citově vyprázdněný, jako by celá životní lekce přišla úplně vniveč.

Autor si pohrává s narativní strukturou hry, pohybuje se svobodně na časové ose prostřednictvím retrospektivních scén a volně přistupuje i ke „čtvrté stěně“: čas od času totiž postavy oslovují přímo diváky. Víc než o přirozenou kauzalitu jde ve hře o postupné odhalování, rozvzpomínání, takže máme co do činění s jakousi citovou detektivkou dnešního světa.

Hra měla premiéru v New Yorku, v divadle McGinn/Cazale Theater roku 2006.

Rajiv Joseph (1974) je americký dramatik. Narodil se a vyrostl v Clevelandu ve státě Ohio. Jeho matka je německo-francouzského původu a jeho otec emigroval do USA z Indie. Vystudoval tvůrčí psaní na Miamské universitě v Oxforu, Ohio. Po studiích nastoupil do armády, sloužil tři roky v Senegalu. Tam začal pravidelně psát. Vrátil se do školy a v roce 2004 získal magisterský titul na New York University's Tisch School of the Arts v oboru dramatická tvorba. Na téže universitě vyučoval předmět esejistické psaní. Jako dramatik debutoval roku 2005 hrou Huck & Holden, v níž zpracoval zážitky svého otce (středoškolák z Indie přijede do USA). Později byly uvedeny jeho hry All This Intimacy, The Leopard and the Fox, Animals Out of Paper (hra byla uvedena také v Sydney, a v USA v Kalifornii, Maine a Texasu). Získal množství divadelních cen, mj. cenu Pauly Vogelové udělovanou divadlem Vineyard začínajícím dramatikům (2008). Mezi nejvýraznější nové americké dramatiky se dostal s hrou Bengal Tiger at the Baghdad Zoo (2008), za tentýž text byl mj. nominován na Pulitzerovu cenu (2010).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz