All Inclusive

Titul v originále: All Inclusive

Žánr: tragikomedie
Jazyk: polština
Postavy: muži 2 ženy 2

Marek Modzelewski (Polsko)

ALL INCLUSIVE

2 m, 2 ž (všichni mezi 35 a 40)

Název hry ironicky poukazuje na oblíbenou marketingovou strategii cestovních kanceláří, kdy jsou všechny dodatečné požitky zahrnuty v ceně zájezdu. V tomto případě jsou pod značkou All Inclusive zahrnuty i každodenní neúspěchy, stres, hádky, zklamání a nesplněná očekávání, které si dva ústřední páry sebou vezou na dovolenou k moři. Ola a Rafal (manželé se dvěma dětmi) se nacházejí uprostřed vážné manželské krize. Ona ho podvádí s manželem své nejlepší kamarádky, on ji v minulosti podvedl už několikrát. Oba o svých nevěrách vědí a nemohou se rozhodnout, zda se rozejít se ctí, nebo dát ještě jeden druhému šanci. Ada a Marek jsou spolu rok a půl. Marek je ženatý, neustále Adě slibuje, že se rozvede, ale k ničemu se nemá. Vztah s Adou je jeho třetí a on tvrdí, že, stejně jako v pohádkách, že to do třetice vždy nakonec vyjde.

Společná dovolená se namísto idylky plné nečinného povalování a slunění mění v kolotoč hádek, vzájemného obviňování, nedůvěry a žárlivosti. Luxusní "All Inclusive" rekreace se tak stává noční můrou. Když dojde i na pěstní souboj mezi oběma muži, jsou oba páry vyhozeny z hotelu a musí se tak z dovolené předčasně vrátit domů.

Největší devizou Modzelewského hry je její ironický pohled na dnešní generaci třicátníků, kteří vyrostli v tzv. "singles" kultuře, ve které jsou dlouhodobé vztahy řídký jev a vzájemná úcta a věrnost jsou jen prázdná slova. Jeho postavy jsou oběti konzumního způsobu života, povrchnosti a nedostatečných morálních zásad. Děj je svižný a hutný, určitá lehkost dialogů dokresluje celkový tragikomický ráz této alegorie o zoufalém a často neúspěšném hledání opravdové a upřímné lásky.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz