Ages of the Moon

Titul v originále: Ages of the Moon

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

AGES OF THE MOON (Jak starý je Měsíc)

Příběh o čekání na zatmění Měsíce. Byron přijíždí přes půl Spojených států za svým nejlepším přítelem Amesem, aby mu byl oporou v těžké životní chvíli. Amese opustila žena, protože mu přišla na nevěru. Dialog dvou mužů, v němž autor přísně ctí jednotu místa, času a děje, se odehrává na horkém americkém venkově, daleko od civilizace, ve chvílích, kdy se blíží úplné zatmění Měsíce. Pohyb vesmírného tělesa, vzdáleného, neuchopitelného, ale přitom důvěrně známého, je metaforou plynoucího lidského života. V krátkém čase se dozvídáme více o Byronově i Amesově životě, o jejich dlouhém přátelství, nikdy je však nedokážeme zcela pochopit nebo prohlédnout.

Základní témata intimního textu o nepřekročitelné samotě autor exponuje cudně, nenápadně, překvapivě – o to působivější a intenzivnější je pak závěrečné vyústění hry, kdy se dozvídáme, že Byronova žena je mrtvá a vytušíme, že i Byron umírá.

Dynamická struktura hry založené primárně na dialogu nedává vyniknout sentimentalitě: hra nabízí – navzdory tématu - množství dramatických a nepatetických míst a je mimořádnou příležitostí pro dva starší herce. Shepard tak v textu pokračuje ve své tradici mužských duelů (jako např. v Pravém západu).

Hra byla poprvé uvedena společností Abbey Theatre v divadle Peacock v irském Dublinu v březnu 2009. Česká premiéra v překladu P. Dominika - Divadlo Ungelt, 2022/23.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz