Afterlife

Titul v originále: Afterlife

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 9 ženy 3

Michael Frayn (Velká Británie)

AFTERLIFE (POSMRTNÝ ŽIVOT)

9 m, 3 ž

život Maxe Reinhardta

Hra o slavném režisérovi první poloviny 20. století, který dal novou tvář divadlu a který, ač měl vše, co si přál - peníze, úspěch, šťastný domov, přátele - náhle s nástupem fašismu do Rakouska vše ztratil.
Max Reinhardt platí za jednoho z největších impresáriů divadelní historie a prvního konceptuálního režiséra, využívajícího ideje symbolismu a expresionismu. Je považován za pionýra studiových produkcí i, dnešními slovy „site specific projektů". Ačkoli byl ovlivněn teoriemi R. Wagnera, G. Craiga či A. Appii a objevoval nově řecké drama, byl především geniálním estrádním umělcem, milujícím divadelní okázalost a kouzlo cirkusu. Zrežíroval přes 300 inscenací v Evropě i USA, jeho extravagantní spektakulární inscenace čítaly stovky herců a využívaly bombastickou výpravu. Každoročně např. inscenoval v rámci salcburského festivalu moralitu Everyman, jehož osudy v mnohém korespondují i s životem M. Reinhardta - Bůh posílá na zem Smrt, aby k němu Everymana povolala, ten v životě dosáhl bohatství i slávy a musí se ho vzdát. Stejně jako slavný režisér po nástupu Hitlera v Rakousku k moci. Je to hra o Reinhardtově slávě a vzestupu a náhlé ztrátě všeho, čeho dosáhl. Oba osudy, Everymanův i Reinhardtův se ve hře prolínají.

Hra měla premiéru v London National Theatre v červenci 2008.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz