After Juliet

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 7

Sharman Macdonald (Velká Británie)

AFTER JULIET (PO JULII)

8 m, 7 ž

Skotská dramatička se vrátila k příběhu veronských milenců a začíná přesně tam, kde ten Shakespearův skončil. Montekové a Kapuleti přistoupili na smír, ale ve městě to vře, vše ještě nebylo dořečeno, stíny minulosti visí nad současností. Mladá krev obou rodů se nechce smířit s nedávnou ztrátou a svár může nanovo vypuknout každou chvílí. Bohatě k tomu přispívá Rosalinda, Juliina sestřenice, která byla původním objektem Romeova zájmu, ale přestože ho milovala, předstírala opak. Teď je plná vzteku a bolesti, vzývá mrtvého milence a volá po pomstě. Láskou k ní zahoří Benvolio, Romeův nejlepší přítel a bratranec. Spolu se utkají v zápase vyprovokovaném Rosalindou, v němž soupeří o titul Prince či Princezny koček, o vítězství své pravdy. Rosalinda horuje pro pomstu, pro obětování se okamžiku, pro jedinou lásku, pro krátký, ale naplněný život, Benvolio prosazuje střízlivost v rozhodování a smír. Zápas, v němž mají obě strany víceméně shodný počet příznivců, ale skončí nerozhodně.

Na pozadí potyček, milostných schůzek a vášnivých monologů veronské mládeže se odehrává soud s chůvou, lékárníkem a knězem Vavřincem, jenž má rozhodnout, jakou vinu nesou na smrti mladých manželů. Chůva je vypovězena z města, kněz odchází poustevničit, ale lékárník je popraven.

Hra byla uvedena v londýnském Národním divadle v červenci 1999.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz