Adventures of a Black Girl in Search of God

Titul v originále: Adventures of a Black Girl in Search of God

Autor: Djanet Sears
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

Djanet Sears(ová) (Kanada)

ADVENTURES OF A BLACK GIRL IN SEARCH OF GOD

(DOBRODRUŽSTVÍ ČERNOŠSKÉ DÍVKY, KTERÁ HLEDALA BOHA)

4 m, 4 ž, sbor

Hra je situována do městečka zhruba 140 km severně od Toronta. Ústřední postavou je Rainey, žena, která už tři roky truchlí nad ztrátou mladší dcery a jež se chce nechat rozvést. Obviňuje se, že jako doktorka nerozpoznala u své dcery meningitidu, a tak se rozhodne vystudovat obor věda a náboženství, aby se rozumově pokusila pochopit to, co emocionálně nedokáže zvládnout.

Jejím protihráčem je její otec Abendigo, soudce na penzi, který se v posledních letech života věnuje boji proti všem stereotypním zobrazením černochů (obrázky, sošky černých otroků, krabice na sušenky s černošskými motivy apod.). Systematicky je krade v celém okolí a ukládá ve sklepě. Posledním činem je zcizení uniformy Abendigova dědečka, kterou měl na sobě v roce 1812 ve válce s Británii a která je nyní uložena v místním muzeu.

Autorka se nechala inspirovat skutečnou událostí, bojem o přejmenování ulice v městečku Holland Township. Ulice Negro Creek Road měla být přejmenována, protože slovo „negro" získalo politicky nekorektní nálepku. Ulice dostala název Moggie Road po bílém osadníkovi z 19. století, čímž se zcela zahladily stopy po více než dvousetletém černošském osídlení. Případ se dostal až před ontarijskou Komisi pro lidská práva.

Hra nevypovídá jen o neexistenci černošské narativní tradice v Kanadě, ale v symbolické rovině otevírá témata mnohem širší: témata národní historie vzdálené i aktuální.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz