Ach, da bist du ja!

Titul v originále: Ach, da bist du ja!

Autor: Thomas Jonigk
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 3

Thomas Jonigk (Německo)

ACH, DA BIST DU JA! (TAK TADY SEŠ!)

2 m, 3 ž

komedie

Jednou se setkají muž a žena – okamžitě se začnou hádat a zjišťují, že se vlastně ani nevzali. Prostě šlo o omyl, šlo o někoho jiného. Poté, co se vše vysvětlí, se do sebe zamilují a začínají nový život.

Příběh, který se poté rozvíjí z této základní situace, je základním materiálem pro absurdní komedii o lásce, v jejímž průběhu nicméně není protagonistům do smíchu... Jde spíše o souboj dvou pohlaví než o milostný románek. Thomas Jonigk je i v jiných svých hrách mistrem absurdního groteskního přehánění: po lásce přichází boj o větší vliv ve vztahu a autor v tomto boji přikládá větší aktivitu ženám. Jakmile dojde z rozchodu, přichází na scénu frustrace a žárlivost, a pak dokonce násilí a vražda. Situace se vyhrotí, když se dostaví policejní komisař, vyhodí dveře od bytu do povětří a opět omylem zatkne nevinného Daniela...

Pod groteskní rozpustilostí se však objeví i kritika všudepřítomného násilí, jež na nás útočí z různých médií. A také skutečnost, že se sami i navzájem podceňujeme - a nevíme o druhých lidech téměř nic.

Komedie byla uvedena v Schauspielhaus Düsseldorf v lednu 2010.

Hra je momentálně překládána do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz