Accident

Titul v originále: Accident

Autor: Hillel Mittlepunkt
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Hillel Mittlepunkt (Izrael)

ACCIDENT (NEHODA)

2 m, 3 ž

Hra o pěti postavách a jejich vzájemných vztazích působivě vykresluje společenskou atmosféru soudobé Izraele, respektive její vlivné vyšší střední třídy.

Pětapadesátiletý Adam je režisér dokumentů a vysokoškolský profesor. Jeho žena Nira pracuje jako vedoucí jednoho z oddělení univerzitní knihovny. Mají dceru Shiri. Jejich o generaci mladší přátelé také zastávají významné posty. Lior je úspěšný obchodník a Tami specialistka na atomovou energii.

Děj začíná dramatickou událostí, která poněkud vykolejí životy zúčastněných. Na cestě ze silvestrovské zábavy přejede opilý Lior neznámého člověka. Při pohledu na tělo Lior usoudí, že jde o Číňana, kterého nebude nikdo postrádat, a že jeho zítřejší pracovní cesta do Španělska je důležitější. Adam není s tímto řešením zcela srozuměn, ale nezbývá mu než poslechnout názor většiny. Tami podpoří manžela, a tak všichni z místa nehody ujedou.

Adamova manželka Nira a jeho dcera Shiri o nehodě neví.

Postupně se dozvídáme, že tato pětice není propojena jen rodinnými a přátelskými vazbami. Adam si právě začíná poměr s Tami, jejíž manželství není zcela spokojené. Shiri má už několik měsíců vztah s Liorem a právě obchodní cesta do Španělska byla jednou z jeho epizod.

Od Liora se Shiri dozví o zamlčené nehodě, poví o tom své matce a ta konfrontuje Adama. Není schopná unést, že jí manžel něco takového zamlčel a tlačí Adama, aby se viníci přiznali. Dokonce na policii zjistí jméno oběti. Tami a Lior vědí, že přiznání by mohlo nepříjemně ovlivnit jejich kariéry. Navíc Tami právě dosáhla svého největšího cíle, adopce dítěte. Chce chránit syna, a proto Niře poví o svém poměru k Adamovi. Čeká, že Nira před hrozbou, že ji Adam opustí, stáhne svůj požadavek. Nira (neprokreslenější postava hry) jí ale vmete do tváře, že mít poměr je Adamovou obvyklou strategií přípravy k novému filmovému projektu a že si nepřeje nic jiného, než se od Adama odstěhovat.

K přiznání ale stejně nedojde. Tami a Lior se pokusí zachránit své manželství. Nira opouští Adama, ale po nějaké době se opět vrací. Premiéru jeho nového filmu už sledují spolu. Situace se do té doby uklidní natolik, že Tami s Liorem Adamovi volají, aby mu popřáli k novému úspěchu a i Adam s Nirou si uvědomují, že jim jejich ztracení přátelé chybí. Je jenom otázka času, kdy se věci vrátí do původního stavu a všechno bude zapomenuto.

Jedinou, koho celá situace se zabitým mužem přiměje k nějakému činu, je studentka Shiri. Opustí zemi a rodiče o ní dlouho nevědí. Ozve se z Číny. Když se nikdo nepřiznal k vině, vyhledala chudou rodinu zabitého muže a pomáhá jim na farmě.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz