Absalom

Titul v originále: Absalom

Autor: Zoe Kazan
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Zoe Kazan(ová) (USA)

ABSALOM (ABSOLÓN)

4 m, 2 ž

Dramatická prvotina vycházející hvězdy amerického divadla a filmu. Zoe Kazan (1983) je vnučka slavného režiséra Elii Kazana a dcera filmových scénáristů, po absolutoriu Yale University se uplatňuje jako herečka v divadle (i na Broadwayi) a ve filmu. Absalom měl premiéru v roce 2009 na známém Humana Festivalu, pořádaném Actors Theatre v Louisvillu.

Rodinné drama se odehrává ve venkovském domě slavného literáta Solomona Webera, někdejšího východoevropského přistěhovalce a selfmademana. Zde se u příležitosti patriarchových osmdesátin, během níž má být rovněž pokřtěna jeho dlouho očekávaná autobiografie, sjíždějí jeho děti. I ony píší. Nejstarší Adam se už rovněž stačil proslavit, dnes je však rozvedený, před dvěma lety ztratil jediného syna a diagnostikovali mu rakovinu. Sophie je v osmatřiceti stále svobodná, ale i ona začíná sbírat úspěchy a má významnou pozici na univerzitě. Nejmladší Teddy se právě stal redaktorem v proslulém nakladatelství Knopf, oženil se s krásnou Julií (další spisovatelkou) a pyšní se dvouměsíční dcerkou. Na událost však dorazí ještě jeden člen rodiny. Colea se kdysi Weber ujal jako talentovaného sirotka, ale jejich cesty se zhruba před deseti lety rozešly za ne zcela vyjasněných okolností. Cole Webera tehdy obvinil z toho, že jeho slavný román je plagiátem, vycházejícím z Coleovy verze jejich společné práce. Dnes se vrací a žádá o to, aby na něho Weber převedl autorská práva k této knize, jež má být brzy zfilmována. Vztahy mezi všemi členy rodiny, ambiciózními literáty, jsou velmi složité a křehké – a postoj k dávnému Coleovu obvinění je jen jednou z třecích ploch mezi nimi. Weber, zvyklý manipulovat svými dětmi a využívat každé příležitosti ke své sebeprezentaci, cítí evidentně ke Coleovi – navzdory jeho údajně neoprávněným nárokům – sympatii tak hlubokou, že by to mohlo vzbuzovat nevraživost u jeho vlastních potomků. Weber nakonec Coleovi kupodivu smlouvu o převodu práv ke knize podepíše. Zdá se, že v rodině dojde k velkému smíření. Happyend se však nekoná. Nenápadný Ted, který se cítí ohrožený i dávným vztahem své ženy ke Coleovi, se uchýlí k intrice takřka shakespearovské, která celou rodinu a Colea znovu rozdělí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz