Aaahrr!!!

Titul v originále: Aaahrr!!!

Autor: Vladimir Oravsky, Kurt Peter Larsen
Žánr: hra pro děti
Překladatel: Katarína Jánošová
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 1 ženy 1

Vladimir Oravsky, Kurt Peter Larsen (Švédsko)

AAAHR!!! (NAOZAJ)

do slovenštiny přeložila Katarína Jánošová

2 herci

hra pro děti a mládež

Alegorická hra vypráví o barevném exotickém ptáčkovi, který se snaží najít svůj domov a své místo mezi ostatními ptáky. Pojednává o touze najít své místo ve společnosti, o přehnaném a někdy sebedestruktivním snažení začlenit se do kolektivu za každou cenu, o snaze být někým, kým nemůžeme být, ale také o potřebě najít svou vlastní identitu a být sám sebou.

Ptáček se postupně setkává se Slepicí, Kachnou, Orlem a nakonec s Ptačicí. Veliká touha se někam začlenit nejprve donutí Ptáčka vytrhat si pera ze svého překrásného barevného ocasu, aby se zavděčil Slepici, které se jeho ocas nelíbí a přijde jí zbytečný. Poté se při setkání s Kachnou pokouší plavat jako vodní pták, což se mu nedaří a ztratí přitom o něco víc ze svého peří. Nakonec se setkává s Orlem a i přes značnou nechuť se pokouší jíst maso, aby z něj byl správný dravec. Když se pak pokusí bojovat s letadly, Orlovými páchnoucími a namyšlenými nepřáteli, skutálí se ze skály, protože už přišel téměř o všechno peří a neumí létat. Na scénu přichází Ptačice, aby zde našla Ptáčka, jak sedí, vypelichaný a pomlácený, a běduje nad svým osudem. Ptačice vrátí Ptáčkovi popadané peří, vrátí mu ztracenou sebedůvěru, aby si pak oba mohli vybudovat hnízdo a založit ptačí rodinu.

Na všechny postavy stačí dva herci, z nichž jeden hraje ptáčka a druhý se postupně převléká za ostatní postavy. Na scénu je potřeba větší množství krabic, z nichž se postupně vytvoří kurník, ostrůvky na rybníku, hora, hnízdo atd.

Hra získala 1. cenu v soutěži XXXI. World ITI (The International Theatre Institute) Congress v Manile 2006.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz